Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Kraj

Gwiazdy sceny politycznej

Sondaż przeprowadzono 20 grudnia na grupie 500 osób. Ÿródło: GfK Polonia
Rzeczpospolita
Nelli Rokita, Hanna Gronkiewicz-Waltz i Julia Pitera to trzy najpopularniejsze kobiety w polskiej polityce 2007 roku - wynika z najnowszego sondażu "Rzeczpospolitej".
Zapytaliœmy Polaków, o których kobietach politykach w minionym roku media mówiły najczęœciej. Bezapelacyjnie zwyciężyła posłanka PiS Nelli Rokita. Na podium znalazły się jeszcze Hanna Gronkiewicz-Waltz i Julia Pitera – obie z Platformy. – Polacy od kobiet funkcjonujšcych w polityce oczekujš, żeby były albo Matkš Teresš, albo Margaret Thatcher, albo Dodš – uważa Eryk Mistewicz, specjalista od wizerunku. Jednak jego zdaniem kluczem do medialnej kariery jest bycie osobš wyrazistš, a najlepiej kontrowersyjnš. Ważne sš też rekwizyty, jak czerwony kapelusz Nelli Rokity i zwišzki ze znanymi politykami, nawet jeœli sš to tylko zwišzki wirtualne. Jolanta Szczypińska, posłanka PiS, nie byłaby tak popularna, gdyby prasa nie opisywała jej jako domniemanej narzeczonej Jarosława Kaczyńskiego. Dlatego Mistewicza nie dziwi odległe, 11.miejsce Joanny Kluzik-Rostkowskiej. – Jest przeciwieństwem Nelli Rokity, to szara myszka do ciężkiej pracy, a nie błyszczenia w mediach – wyjaœnia.
Do wielkiej polityki Rokita wkroczyła z dużym hukiem podczas kampanii wyborczej. Wystšpiła na konferencji prasowej obok prezydenta Kaczyńskiego w roli jego doradczyni. Dziennikarze zawsze mogš liczyć na to, że powie coœ, co utkwi w pamięci. – Nelli Rokita to oczywiœcie Doda naszej polityki. Natomiast Zyta Gilowska odgrywa rolę Margaret Thatcher – mówi Mistewicz. Największy problem ma ze wskazaniem polskiej odpowiedniczki Matki Teresy. – Największe szanse ma prezydentowa Maria Kaczyńska – dodaje.
ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL