Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

REKLAMA
|
 • Warszawa
 • Białystok
 • Bydgoszcz
 • Gdańsk
 • Kalisz
 • Katowice
 • Kielce
 • Kraków
 • Lublin
 • Łódź
 • Olsztyn
 • Opole
 • Poznań
 • Rzeszów
 • Szczecin
 • Toruń
 • Wrocław
 • Zielona Góra
Tutaj jesteś: rp.pl » Wiadomości » Nauka » Medycyna i zdrowie

Wiadomości

Wcześnie wykryty rak wątroby jest wyleczalny

Agnieszka Usiarczyk 26-12-2007, ostatnia aktualizacja 26-12-2007 16:40
źródło: Rzeczpospolita

Rozmowa: prof. dr hab. Andrzej Szawłowski, krajowy konsultant w dziedzinie chirurgii onkologicznej

Rz: Chirurgia jest podstawową metodą leczenia nowotworów. Czy jest również najskuteczniejsza?

Prof. dr hab. Andrzej Szawłowski: Tak. Chirurgia, mimo upływu czasu, jest najbardziej powszechnym i bezpiecznym sposobem leczenia miejscowego. Stosuje się ją w diagnostyce, leczeniu stanów wczesnych, stanów zaawansowanych, postępowaniu objawowym i postępowaniu rekonstrukcyjnym. Mimo ogromnego postępu specjalności niezabiegowych chirurgia jest nadal wiodącą metodą w leczeniu guzów litych, czyli np. raka wątroby. Nie ma skutecznego sposobu, który zastąpiłby tego typu leczenie w tej grupie nowotworów.

Czy operacja daje szanse na pełne wyleczenie?

Dzięki chirurgii udaje się wyleczyć około 20 procent chorych. Jest o wiele skuteczniejsza, gdy łączy się ją z innymi metodami leczenia, np. z chemioterapią czy radioterapią. Wówczas szanse na wyzdrowienie ma ponad 50 procent pacjentów. Jednak to, czy będzie skuteczna, zależy od stopnia zaawansowania raka. Im bardziej zaawansowany, tym gorsze rokowanie. Gdy tylko jeden narząd jest zaatakowany przez nowotwór (I stopień klinicznego zaawansowania), 90, a nawet 100 procent pacjentów udaje się wyleczyć. Jeżeli ma zasięg loko-regionalny (II i III stopień kliniczny) i rak atakuje okoliczne węzły chłonne, przeżywa od 20 do 40 procent chorych. Gdy są przerzuty odległe (IV stopień klinicznego zaawansowania), poza pojedynczymi przypadkami nie udaje się wyleczyć chorego. Osobom z nowotworami rozsianymi można jedynie przedłużyć życie, nawet dwukrotnie, za pomocą leków.

Jak wygląda sytuacja polskiej chirurgii onkologicznej?

Polska chirurgia onkologiczna rozwija się dosyć dynamicznie, mamy dobre ośrodki specjalizujące się w leczeniu nowotworów. Głównym szpitalem onkologicznym jest Centrum Onkologii w Warszawie, które ma swoje oddziały w Krakowie i w Gliwicach. We wszystkich województwach są ośrodki regionalne zajmujące się leczeniem, są poradnie onkologiczne. Nasi lekarze są bardzo dobrze wykształceni. Niestety, brakuje sprzętu, lekarzy oraz pieniędzy na badania przesiewowe. Niektóre szpitale są bardzo dobrze wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt, ale brakuje im osób do jego obsługi, w innych zaś jest personel, a nie ma na czym pracować. Nadzieje na poprawę tej sytuacji wiążę z wprowadzeniem narodowego programu zwalczania chorób nowotworów, który został uchwalony przez Sejm poprzedniej kadencji.

Jakie były początki chirurgii onkologicznej?

Leczenie chirurgiczne nowotworów praktykowane jest tak długo, jak długo istnieje medycyna. Ogromne znaczenie w jej rozwoju miało sformułowanie zasad chirurgii regionalnej przez amerykańskiego chirurga Josepha Fostera. W Polsce jako specjalizacja chirurgia onkologiczna istnieje od 30 lat. Jej twórcą jest profesor Tadeusz Koszarowski, wieloletni dyrektor Instytutu Onkologii przy ul. Wawelskiej 15 w Warszawie ufundowanego dzięki darowi Marii Skłodowskiej-Curie przed 75 laty. Wskutek starań prof. Koszarowskiego powstało nowoczesne Centrum Onkologii w Warszawie z zespołem klinik narządowych skupiających trzy główne specjalności onkologiczne: chirurgię, radioterapię i chemioterapię.

Jakimi metodami, oprócz operacyjnej, leczą onkolodzy?

Są trzy sposoby leczenia. Leczenie chirurgiczne, któremu poddawanych jest 70 procent wszystkich nowotworów, radioterapia oraz chemioterapia, którymi leczy się pozostałych 30 procent chorych. Operacja regionalna nowotworu złośliwego polega na usunięciu chorego narządu wraz z guzem, okolicznymi węzłami chłonnymi i ewentualnie z innymi sąsiednimi narządami nacieczonymi przez guz w jednym bloku tkankowym.

Jakie nowotwory można leczyć chemią lub lampami?

Chemioterapia z radioterapią są wiodącymi metodami w leczeniu nowotworów układowych i nowotworów wieku dziecięcego. Rozwój nowych technik radioterapii z pól zewnętrznych i brachyterapii pozwolił na poprawienie efektów leczenia nowotworów w obrębie głowy i szyi. Nowe leki chemiczne poprawiły wyniki leczenia nowotworów jąder i jajników. Pacjenci chorzy na płaskonabłonkowego raka odbytu nie muszą już poddawać się operacji, ponieważ w przypadku tego nowotworu skojarzenie chemioterapii z radioterapią daje szanse pełnego wyleczenia. Stosowanie chemioterapii pozwala także na leczenie chirurgiczne przypadków, które pierwotnie były nieoperacyjne. Tak jest np. w przypadku raka piersi. Dobre wyniki osiąga się przy leczeniu ziarnicy złośliwej czy białaczki. Chemioterapia jest skuteczna także w leczeniu chłoniaków.

Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  nowotwory , onkologia , rak , wątroba

Rzeczpospolita
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Sonda: Konflikt ukraiński a Polska?

Czy konsekwencje sytuacji na Ukrainie mogą spowolnić tempo wzrostu gospodarczego Polski?

  E-booki "Rzeczpospolitej"

  Co się od 2013 roku zmieni w przepisach emerytalnych

  Co się od 2013 roku zmieni w przepisach emerytalnych

  Poradnik prawny dla przyszłych emerytów
  Rozwody, separacje, alimenty

  Rozwody, separacje, alimenty

  Rozwód czy separacja to zawsze porażka, często finansowa. Z reguły jednak okazuje się mniejszym złem, niż formalne pozostawanie w związku, którego nie da się utrzymać
  Testamenty, spadki, darowizny

  Testamenty, spadki, darowizny

  Poradnik o regułach dziedziczenia oraz praktyczne wskazówki dotyczące sporządzania testamentu
  Brak kategorii do wyświetlenia.
  Tu nas znajdziesz: DO GÓRY
  Zamknij

  Przeczytaj też: >>

  Awantury nie lubią cukru

  Niski poziom glukozy we krwi może powodować napięcie między małżonkami i prowadzić do kłótni. >>
  common