Świat

Jemen: Wybory prezydenckie mogą zostać przełożone

Zaplanowane na 21 lutego wybory prezydenckie w Jemenie mogą zostaćprzełożone z powodu problemów z zapewnieniem bezpieczeństwa w kraju - powiedział jemeńskiej dyplomacji Abu Bakr Abd Allah al Kirbi.
Minister dodał, że ma nadzieję, iż wybory odbędą się zgodnie z planem, ale wskazał przy tym na "szereg wydarzeń w sferze bezpieczeństwa kraju". Jego zdaniem, jeśli te kwestie nie zostaną rozstrzygnięte, to "przeprowadzenie wyborów 21 lutego będzie trudne".
Termin elekcji został wcześniej uzgodniony w ramach planu, który miał poparcie ONZ i który zakładał oddanie władzy przez obecnego prezydenta Jemenu Alego Abd Allaha Salaha. Partia Salaha, Powszechny Kongres Ludowy (GPC), zgodziła się podzielić władzą z opozycją po wcześniejszym tłumieniu przemocą wielomiesięcznych antyrządowych protestów. W ramach planu przekazania władzy w grudniu powstał w Jemenie rząd jedności narodowej, który miał doprowadzić kraj do lutowych wyborów prezydenckich. W nich miał wystartować jako jedyny kandydat przejściowy przywódca kraju wiceprezydent Abd ar-Rab Mansur al Hadi. Jego tymczasowa kadencja potrwałaby dwa lata, a potem odbyłyby się wybory parlamentarne i prezydenckie.
W wyniku protestów i represji Jemen znalazł się na skraju wojny domowej i kryzysu humanitarnego. Salah przez wiele lat był popierany przez Arabię Saudyjską i USA jako sojusznik w walce z al Kaidą. Zdaniem ekspertów, w ostatnich miesiącach zeszłego roku Al-Kaida praktycznie przejęła kontrolę nad południowym Jemenem.
Źródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL