Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Œwiat

Jemen: Wybory prezydenckie mogš zostać przełożone

Zaplanowane na 21 lutego wybory prezydenckie w Jemenie mogš zostaćprzełożone z powodu problemów z zapewnieniem bezpieczeństwa w kraju - powiedział jemeńskiej dyplomacji Abu Bakr Abd Allah al Kirbi.
Minister dodał, że ma nadzieję, iż wybory odbędš się zgodnie z planem, ale wskazał przy tym na "szereg wydarzeń w sferze bezpieczeństwa kraju". Jego zdaniem, jeœli te kwestie nie zostanš rozstrzygnięte, to "przeprowadzenie wyborów 21 lutego będzie trudne". Termin elekcji został wczeœniej uzgodniony w ramach planu, który miał poparcie ONZ i który zakładał oddanie władzy przez obecnego prezydenta Jemenu Alego Abd Allaha Salaha. Partia Salaha, Powszechny Kongres Ludowy (GPC), zgodziła się podzielić władzš z opozycjš po wczeœniejszym tłumieniu przemocš wielomiesięcznych antyrzšdowych protestów. W ramach planu przekazania władzy w grudniu powstał w Jemenie rzšd jednoœci narodowej, który miał doprowadzić kraj do lutowych wyborów prezydenckich. W nich miał wystartować jako jedyny kandydat przejœciowy przywódca kraju wiceprezydent Abd ar-Rab Mansur al Hadi. Jego tymczasowa kadencja potrwałaby dwa lata, a potem odbyłyby się wybory parlamentarne i prezydenckie.
W wyniku protestów i represji Jemen znalazł się na skraju wojny domowej i kryzysu humanitarnego. Salah przez wiele lat był popierany przez Arabię Saudyjskš i USA jako sojusznik w walce z al Kaidš. Zdaniem ekspertów, w ostatnich miesišcach zeszłego roku Al-Kaida praktycznie przejęła kontrolę nad południowym Jemenem.
ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL