Jak najkorzystniej opodatkować dochody z najmu mieszkania lub lokalu użytkowego

aktualizacja: 13.01.2012, 07:20
Czasami wynajmujący nie ma wyboru – jeśli wynajmuje dużo mieszkań i sp...
Czasami wynajmujący nie ma wyboru – jeśli wynajmuje dużo mieszkań i spełnia kryteria działalności gospodarczej, musi założyć firmę
Foto: Rzeczpospolita, Tomasz Wawer Tom Tomasz Wawer

Właściciel mieszkania, który chce je wynajmować, powinien zastanowić się nad formą rozliczenia. Możliwości jest kilka

Najpierw trzeba podjąć decyzję, czy przychody z najmu będziemy rozliczać w ramach działalności gospodarczej. Jeśli tak, mamy do wyboru rozliczenie według skali podatkowej (18- lub 32-proc. danina liczona od dochodu) bądź stawki liniowej (19-proc. podatek też od dochodu). Nie możemy natomiast rozliczać się ryczałtem.
Najpierw trzeba podjąć decyzję, czy przychody z najmu będziemy rozliczać w ramach
działalności gospodarczej. Jeśli tak, mamy do wyboru rozliczenie według:
- skali podatkowej (18- lub 32-proc. danina liczona od dochodu) bądź
- stawki liniowej (19-proc. podatek też od dochodu).
Nie możemy natomiast rozliczać się ryczałtem.
Jeśli najem nie jest działalnością gospodarczą, możemy opodatkować się według skali (18- lub 32-proc. podatek od dochodu) lub ryczałtem (8,5-proc. podatek od przychodu).
Która forma jest najkorzystniejsza? Z reguły ryczałt, bo mamy tu najmniejszy podatek. Podatek płaci się od czystego przychodu, na dodatek według niższej stawki. Ale uwaga – w pewnych sytuacjach może się to okazać nieopłacalne. W tym wariancie nie możemy odliczać kosztów wynajmu.
Co więc tracimy? Wydatki na czynsz, opłaty za media (jeśli ponosi je wynajmujący), wyposażenie lokalu. Z reguły nie są to duże nakłady i ich ewentualne odliczenie nie zrekompensuje wyższej stawki podatku, jaka jest przy rozliczaniu na zasadach ogólnych.
Rozliczenie według zasad przewidzianych w ustawie o PIT może być opłacalne wtedy, gdy mamy możliwość odliczenia dużych kosztów.
Przykładowo, jeśli planujemy w danym roku sporo włożyć w wynajmowany lokal – przeprowadzić generalny remont albo chociaż kupić nowe meble. Może się okazać, że nawet odprowadzając podatek według wyższej stawki, zapłacimy mniej fiskusowi. Wydatki zaliczymy bowiem do kosztów i dzięki temu będziemy mieli znacznie niższy dochód (od którego nalicza się podatek).
Czasami nie mamy jednak wyboru – jeśli wynajmujemy dużo mieszkań i spełniamy kryteria działalności gospodarczej, musimy założyć firmę.
Spis treści poradnika » Jak wynająć mieszkanie i lokal użytkowy:
Podatki
Najem nieruchomości mieszkaniowych
Najem lokali użytkowych
Zobacz też serwisy:
» Prawo dla Ciebie » Nieruchomości » Najem, dzierżawa
» Dobra Firma » Firma » Nieruchomości » Najem
» Dobra Firma » Podatki i księgi » Nieruchomości » Najem, dzierżawa, użyczenie » Podatek dochodowy od najmu, dzierżawy, użyczenia
» Prawo dla Ciebie » Podatki » Podatek dochodowy » Nieruchomości » Podatek dochodowy od najmu

POLECAMY

KOMENTARZE