Jak odliczyć wydatki na zakup biletów na dojazdy do pracy w rozliczeniu PIT

aktualizacja: 09.01.2012, 12:37
Odliczyć można tylko koszty biletów kominukacji zbiorowej
Odliczyć można tylko koszty biletów kominukacji zbiorowej
Foto: Dziennik Wschodni/Fotorzepa, Kuba Krzysiak Kuba Krzysiak

Dojeżdżasz do pracy? Masz szansę zapłacić mniejszy podatek, bo od swoich przychodów możesz odliczyć wydatki na bilety. I to w takiej wysokości, w jakiej faktycznie je poniosłeś.

Pracodawca, który co miesiąc odprowadza za pracowników zaliczki na podatek dochodowy, odlicza od przychodów (zarobków przed opodatkowaniem)  tzw. koszty ich uzyskania. Są to zryczałtowane, określone w ustawie o PIT kwoty.  Pracodawca  odlicza je automatycznie, niezależnie od tego, czy pracownik faktycznie poniósł jakieś wydatki w celu osiągnięcia przychodu czy nie. Osobom zatrudnionym na podstawie jednej umowy o pracę odlicza się 111 zł 25 gr miesięcznie, a za rok podatkowy nie więcej niż  1 335 zł. Zatrudnionym na podstawie więcej niż jednej umowy można odliczyć  łącznie 2 002 zł 05 gr za cały rok podatkowy.

W przypadku pracowników mieszkających w innej miejscowości niż ta, w której pracują, ustawa o PIT daje prawo do odliczenia wyższych kosztów. Dla zatrudnionych na podstawie jednej umowy to 139 zł 06 gr miesięcznie, a za rok podatkowy łącznie 1 668 zł 72 gr. Dla tych, którzy mają dwie prace  odliczenie wynosi  maksymalnie  2 502 zł 56 gr na rok. Zdarza się jednak, że koszty dojazdu do pracy przewyższają zryczałtowane koszty.  Dotyczy to zwłaszcza osób, które mieszkają w innej miejscowości, a pracę świadczą w innej. Pracownik ma wtedy prawo odliczyć nadwyżkę wydatków sam, w rocznym zeznaniu podatkowym składanym do końca kwietnia następnego roku. Może to za niego zrobić także zakład pracy, jeśli za jego pośrednictwem pracownik rozlicza się z PIT.

Musi być kartka z nazwiskiem

Zgodnie z art. 22 ust. 2 i ust. 11 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych takie wyższe od ryczałtowego odliczenie kosztów uzyskania przychodu będzie możliwe, gdy łącznie są spełnione następujące warunki:1.     pracownik poniósł wydatki na dojazd do pracy
KOMENTARZ DNIA

Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE