Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Euro 2012

Kibic spółka z o.o.

ROL
Bilety na mecze Polski w Euro 2012 sš teraz tylko dla członków klubu kibica reprezentacji. Trudno zrozumieć dlaczego
Trzy dni temu ruszyły zapisy na bilety z puli 16 federacji majšcych drużyny w finałach Euro. Każda ma po 16 proc. kart wstępu na mecze swoich drużyn, PZPN – łšcznie ok. 23 tys. na trzy mecze fazy grupowej oraz jak każda federacja po 5 tys. na ćwierćfinał i półfinał oraz 9 tys. na finał. Bilety w fazie pucharowej dostanš tylko kibice drużyn, które do kolejnych rund awansujš. Pozostałym pienišdze za bilety na ćwierćfinały, półfinały i finał zostanš zwrócone. Ale zapisać się na nie trzeba już teraz. Poprzednia tura sprzedaży była otwarta dla kibiców z całego œwiata. Teraz mogš się zapisywać i zamawiać tylko obywatele i mieszkańcy krajów finalistów lub, w niektórych krajach, m.in. w Polsce, członkowie klubów kibica reprezentacji, bez względu na narodowoœć. Nie liczy się kolejnoœć zgłoszeń.
Termin mija 29 lutego. Jeœli zamówień na dany mecz będzie więcej niż chętnych, UEFA przeprowadzi losowanie. Po pierwszych dniach zapisów z Polski pochodzi aż 45 proc. wszystkich zgłoszeń, co oznacza, że u nas bez losowania się nie obędzie.

Inni dajš więcej

Nie obędzie się też bez zapisania się do funkcjonujšcego od lipca Oficjalnego Klubu Kibica Reprezentacji Polski. Zamawiać bilety mogš tylko członkowie tego klubu (również obcokrajowcy). Żeby zostać członkiem i dostać dane do logowania na portalu sprzedaży, trzeba podać  swoje dane i zapłacić 32 zł opłaty członkowskiej za okres do czerwca 2014 r. Dlaczego akurat do czerwca 2014 r.? Bo wtedy kończy się umowa SportFive, marketingowego partnera PZPN, z Oficjalnym Klubem Kibica Reprezentacji Polski, spółkš z o.o. Na jakich zasadach zostanie podpisana kolejna umowa, okaże się w przyszłoœci. – Wszystkim członkom Klubu Kibica RP wygaœnie członkostwo w czerwcu 2014 r. i dostanš wczeœniej informację o zasadach jego przedłużenia – mówi Jacek Kalinowski, rzecznik Klubu Kibica. Takie kluby  ma większoœć reprezentacji grajšcych w Euro 2012, ale tylko cztery zdecydowały się przekazać bilety z obecnej puli wyłšcznie członkom fanklubów. Oprócz Polski to Anglia (Englandfans), Holandia (OnsOranje i Supportersclub Oranje) oraz Irlandia (program FAI Fan Club). Jest też kilka federacji, które członkom swoich fanklubów obiecujš większe szanse na wylosowanie biletu, tak jest m.in. w Szwecji, we Włoszech, w Chorwacji. Ale wyłšcznoœci te federacje nie wymagajš, choć ich kluby działajš dużo dłużej niż nasz. I oferujš więcej atrakcji - promocje, zniżki, wyjazdy. Ale też opłaty członkowskie majš dużo wyższe: rocznie 10 euro we Włoszech, 30 euro w Holandii, 200 koron (100 zł) w Szwecji. W sprawie KK RP wštpliwoœci budzi nie tyle wysokoœć opłaty czy sam pomysł tworzenia bazy danych (dziœ to grzech jej nie tworzyć), ile to, że wszystko odbywa się w takim poœpiechu, na zasadzie: możemy wykorzystać Euro 2012, to wykorzystamy. Bronišcy tytułu Hiszpanie ani Niemcy, u których popyt na bilety jest ogromny, wyłšcznoœci dla klubów kibica nie przewidzieli, choć to ich drużyny sš w turnieju największym magnesem. – Polska jest w innej sytuacji, jako gospodarz będziemy mieli najwięcej zamówień – mówi rzecznik PZPN Agnieszka Olejkowska. Ale drugi gospodarz, Ukraina, nie stawia ograniczeń poza standardowymi: obywatelstwa lub miejsca zamieszkania na Ukrainie. – Klub Kibica oferuje swoim członkom pierwszeństwo w złożeniu zamówienia na bilety na mecze reprezentacji, ale nie można dziœ powiedzieć, że jest to wyłšcznoœć, bo może PZPN będzie jeszcze dystrybuował bilety ze swojej puli w jakiœ inny sposób. Klubowi Kibica PZPN obiecał co najmniej 50 proc. biletów, nie wiadomo jeszcze dokładnie ile – tłumaczy Jacek Kalinowski. Ale w PZPN nie potwierdzajš, że była jakaœ obietnica przekazania co najmniej połowy biletów, co oznacza, że zapewne będzie ich mniej.

Milion dla zwišzku

O tym, ile trafi do sprzedaży, a ile zostanie przekazanych sponsorom zwišzku, działaczom, zwišzkom wojewódzkim, klubom piłkarskim, PZPN będzie jeszcze dyskutował. Może nawet dziœ na posiedzeniu zarzšdu. Niezależnie od tego, co postanowi, nie będzie już innego sposobu sprzedaży, bo wszystkie bilety znajdš chętnych teraz. Członków KK RP było przed rozpoczęciem zapisów na bilety ok. 50 tys., a należy się spodziewać, że po zapisach będzie ich kilkaset tysięcy. Każdy może zamówić po dwie wejœciówki. A biletów na mecze w fazie grupowej i ćwierćfinale (przyjmijmy realistycznie, że 1/2 finału nie bierzemy pod uwagę) PZPN przekaże nie więcej niż 14 tys. Wštpliwoœci dotyczšcych funkcjonowania KK RP jest więcej. Przyglšda mu się UOKiK, ale również, jak wynika z naszych informacji, zarzšd PZPN, bo klub powołano bez jego uchwały, w ramach umowy z firmš SportFive. Udziałowcem Klubu Kibica jest spółka Centurion Technologies, w której, jak ustalił portal Weszło, 25-proc.udział ma luksemburski fundusz kapitałowy Equity Liner. Teraz wszystkie okolicznoœci powołania i funkcjonowania KK bada powołana przez zarzšd komisja (Stefan Antkowiak, Edward Potok, Eugeniusz Nowak), która ma wyjaœnić, dlaczego wybrano akurat tę firmę, dlaczego bez uchwały (wybierała specjalna komisja złożona z przedstawicieli SportFive i PZPN), a przede wszystkim – ile PZPN na tym zarobi. Z naszych informacji wynika, że milion zł rocznie, co niektórzy członkowie zarzšdu uważajš za kwotę niewystarczajšcš. I ponoć właœnie o Klub Kibica ma się rozegrać następna bitwa zwišzkowej opozycji z prezesem Grzegorzem Latš. Komisja swój raport ma przedstawić za miesišc.

Jak można kupić bilet bez losowania

To ostatnia szansa, żeby legalnie kupić bilety na najatrakcyjniejsze mecze Euro 2012. Jest też jeszcze możliwoœć ominięcia losowania: bilety na spotkania Polaków – ale tylko w pakiecie z miejscami hotelowymi i przejazdami, więc za dużo wyższš cenę – sprzedaje oficjalne biuro podróży Euro 2012, Club and Travel. Tam obowišzuje zasada: kto pierwszy, ten lepszy, a ceny za mecze grupowe wynoszš od 138 euro za bilet III kategorii na Polska-Czechy i nocleg w akademiku (dla porównania, ten bilet na portalu UEFA kosztuje 120 złotych), po 920 euro za bilet I kategorii na Polska-Grecja i nocleg w hotelu czterogwiazdkowym (bilet kosztuje nominalnie 1000 złotych). Po 29 lutego szansš na legalny zakup będzie już tylko na założonej przez UEFA platformie odsprzedaży. Ale trudno liczyć, że będš tam trafiały najatrakcyjniejsze bilety.
ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL