Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Mundurowi

Celnicy apelujš: nie zabijajcie psów

Fotorzepa, Kuba Kamiński Kub Kuba Kamiński
Zwišzkowcy ze służby celnej chcš, by minister finansów odwołał zarzšdzenie, które pozwala na usypianie psów wycofanych ze służby
Chodzi o specjalnie wyszkolone czworonogi, które pomagajš celnikom znajdować narkotyki i papierosy z przemytu. Jest ich w służbie celnej ponad sto. Teraz – jak alarmujš celnicy – życie zwierzšt, które przejdš "na emeryturę", będzie zagrożone. Nie chodzi tylko o stare zwierzęta. Zdarza się, że nawet młode psy wyszkolone do wykrywania np. niedozwolonych substancji muszš zakończyć pracę, bo tracš węch. Oburzenie celników wywołało zarzšdzenie ministra finansów z 23 listopada, które okreœla przesłanki wycofania psa "z użytkowania" i zasady dalszego postępowania z nim. Zwierzę może być przekazane przewodnikowi, sprzedane lub oddane do punktu weterynaryjnego "w celu dokonania eutanazji".
– Zarzšdzenie sankcjonuje eutanazję zdrowych psów i nie przewiduje żadnej opieki nad tymi, które zakończyły pracę – mówi "Rz" Maria Mrugała ze Zwišzku Zawodowego Celnicy PL. Celnicy twierdzš, że ministerialne zarzšdzenie nie zapewnia opieki nad wycofanym ze służby psem. Sylwia Stelmachowska z Ministerstwa Finansów mówi, że "pojęcie eutanazja oznacza wyłšcznie uœmiercenie istoty nieuleczalnie chorej i cierpišcej". – Decyzja o uœpieniu psa podejmowana jest na podstawie orzeczenia lekarza weterynarii, którego wišże ustawa o ochronie zwierzšt – dodaje. Sławomir Siwy, szef ZZ Celnicy PL, przekonuje, że samo zarzšdzenie jest niezgodne z tš ustawš: – Bo otwiera furtkę do uœmiercania niepotrzebnych psów po to, by zaoszczędzić na misce pożywienia.
ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL