Emerytury nauczycieli: na świadczenie kompensacyjne przechodzi niewielu

aktualizacja: 06.12.2011, 07:25
Nauczyciele niechętnie korzystają ze świadczeń kompensacyjnych. W 2010...
Nauczyciele niechętnie korzystają ze świadczeń kompensacyjnych. W 2010 r. pobierały je tylko 34 osoby. Obecnie niespełna 200
Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński Kub Kuba Kamiński

Tylko nieliczni nauczyciele odchodzą z pracy po ukończeniu 55. roku. Zniechęca do tego prawo

REDAKCJA POLECA
Nauczyciele niechętnie korzystają ze świadczeń kompensacyjnych. W zeszłym roku pobierały je tylko 34 osoby. Obecnie niespełna 200. Dużo większym zainteresowaniem cieszą się emerytury pomostowe, mimo że zasady ich przyznawania są bardzo podobne do warunków uzyskania świadczenia kompensacyjnego.
– Świadczenia te są do siebie tak podobne, że zastanawiam się nad sensem ich wyodrębnienia – uważa Marcin Zieleniecki, adiunkt na Uniwersytecie Gdańskim i ekspert NSZZ „Solidarność".

W oświacie nie dorobi

Mimo to emerytury pomostowe w zeszłym roku pobierało 2,6 tys. osób, a obecnie otrzymuje je aż 4,9 tys. Skąd więc dysproporcja między pomostówkami a kompensatami?
– Spora grupa nauczycieli, którzy chcieli zrezygnować z pracy, zdążyła odejść na wcześniejsze emerytury. Od świadczeń kompensacyjnych odstrasza nauczycieli ich wysokość – tłumaczy Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.
Jednakże przeciętne świadczenie kompensacyjne jest wyższe od średniej pomostówki. W zeszłym roku wynosiło 2560 zł, a emerytura pomostowa 2325 zł. Przyczyny małego zainteresowania świadczeniami kompensacyjnymi tkwią w prawie.
– Odstrasza od nich przede wszystkim to, że świadczeniobiorca nie może dorobić w oświacie – zauważa Marcin Zieleniecki.
Wcześniej nauczyciel przechodził na wcześniejszą emeryturę i nadal pracował w swojej szkole, np. na pół etatu. Teraz już takiej możliwości nie ma.
– Emerytowanemu nauczycielowi trudno znaleźć zatrudnienie poza oświatą – dodaje Sławomir Broniarz.
ZUS zawiesi wypłatę świadczenia również, gdy uprawniony podejmie pracę w organach sprawujących nadzór pedagogiczny nad zakładami poprawczymi, schroniskami dla nieletnich, rodzinnymi ośrodkami diagnostyczno-konsultacyjnymi oraz szkołami przy zakładach karnych. Zakład przestanie też płacić instruktorom oraz kierownikom praktycznej nauki zawodu.
Dla porównania – wypłata emerytur pomostowych jest również zawieszana, jeśli świadczeniobiorca podejmie pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Znaleźć dodatkową pracę osobom otrzymującym pomostówki jest jednak dużo łatwiej niż emerytowanym nauczycielom.

Kompensacyjnego nie przeliczy

– Jeśli nauczyciel nawet znajdzie zatrudnienie poza oświatą, nie będzie mógł przeliczyć świadczenia. To również zniechęca – mówi Marcin Zieleniecki.
Ustawa o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych nie przewiduje bowiem możliwości ponownego ustalenia wysokości nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego z tytułu podlegania ubezpieczeniom społecznym po jego przyznaniu. W tym wypadku nie ma również zastosowania art. 108 ustawy o emeryturach i rentach z FUS, mówiący, że jeżeli po dniu, od którego przyznano emeryturę, emeryt podlegał ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, wysokość świadczenia ulega ponownemu ustaleniu – mówi Radosław Milczarski z biura prasowego ZUS.
Inaczej jest z pomostówkami. – Możliwe jest ponowne ustalenie wysokości emerytury pomostowej, jeśli po dniu, od którego ją przyznano, osoba uprawniona podlegała ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym – tłumaczy Radosław Milczarski.
Masz pytanie, wyślij e-mail do autorki k.wojcik@rp.pl
Więcej w serwisie:
Sfera budżetowa » Nauczyciele
Prawo dla Ciebie » Świadczenia » Emerytury » Emerytury nauczycieli
Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE