Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Komentarze

UE - europejskie kompromisy - Wróblewski

Spokojnie, to nie rewolucja, to dalej ta sama stara Unia grzęznšca w kompromisach. Ani upadek euro nie oznacza, że kontynent spowijš wojny i głodowe zawieruchy, ani reforma systemu finansów nie wróci Polski do czasów zaborów.
W zaciszu brukselskich korytarzy, z dala od wieszczšcych apokalipsę ekonomistów i prawicowych ideologów użalajšcych się nad utratš suwerennoœci, politycy szykujš swojš wersję nowej Europy. Po buńczucznych zapowiedziach w Paryżu i Berlinie, w tym apelach ministra Sikorskiego, wczoraj kanclerz Angela Merkel i prezydent Nicolas Sarkozy nie wracali już ani do federalizmu, ani unii fiskalnej, wspólnych komisji.  Z ambitnych wizji został jedynie mechanizm automatycznego naliczania kar za brak dyscypliny budżetowej.  I to pod warunkiem, że się przywódcy państw na to  zgodzš na najbliższym  unijnym szczycie, a jak nie,  to w ramach bilateralnych umów między państwami.  Już się cieszę na kolejne  czołówki – Włosi obiecali  dogadać się z Niemcami  pod warunkiem, że Grecy ustšpiš pierwsi. Po pištkowym szczycie  nie obudzimy się w nowej Europie, a jedynie na "kolejnej mapie drogowej" albo  "w europejskim mechanizmie dochodzenia do zrównoważonej stabilizacji",  którego nazwa nie zostanie  natychmiast uzgodniona,  bo wymagać będzie narodowych konsultacji. Mało kto już pamięta,  że euro nazywało się ecu  – tak żeby lepiej się wymawiało Francuzom. Ale Niemcy nie chcieli się zgodzić na francuski pomysł i zaproponowali euro, co po niemiecku brzmi dŸwięczniej. Niemieccy  politycy z poważnš minš oznajmili, że ecu kojarzyłoby się Niemcom z popularnym piwem fck. I zostało euro.
Kiedy politycy w Brukseli nie mogš się porozumieć co do obsady stołka, to dzielš kadencję na dwie. I tak premier Jerzy Buzek jest szefem  Parlamentu Europejskiego przez pół kadencji, żeby drugš połowę oddać koledze z konkurencyjnej europartii. Pierwszy szef EBC został prezesem pod warunkiem, że w połowie kadencji odejdzie na emeryturę i przekaże urzšd konkurentowi. Kiedy francuscy chłopi nie chcieli się zgodzić na zniesienie taryf celnych na produkty rolne, to zamiast znosić  bariery, stworzono nowe bariery – opłaty rolne, które nazwano rolniczym mechanizmem w ramach wspólnej polityki rolnej. Kiedy Grecy nie spełniali warunków wejœcia do strefy euro, zdecydowano,  że do komisji kontrolingu  wprowadzi się greckich kontrolerów rekomendowanych przez Ateny. I wtedy wszystko się zgodziło. Gdyby słowo "kompromis" można było narysować, to pewnie dawno temu zawisłoby na unijnej fladze w miejsce tych wszystkich gwiazdek.  A tak to zachodzić będziemy teraz w głowę, która z tych gwiazdek pierwsza wypadnie. Choć pewnie i tu uda się znaleŸć kompromis. Okaże się, że w Unii też można być, będšc poza niš.
ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL