Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Styl życia

WWF opublikowało listę ryb, których nie powinno się kupować

Fotorzepa, BS Bartek Sadowski
Na czerwonš listę poradnika dla konsumentów "Jaka ryba na obiad?" trafiły: łosoœ bałtycki, halibut atlantycki, sola, węgorz, karmazyn oraz tuńczyk błękitnopłetwy
Ryby te sš zagrożone wyginięciem - informuje w swoim poradniku organizacja ekologiczna WWF. Przewodnik zaprezentowano w jednej z restauracji Sztokholmie, gdzie zachęcano do kupowania i spożywania właœciwych gatunków ryb. Sekretarz generalny WWF Hakan Wirten namawiał do jedzenia ryb z zielonej listy, czyli m.in. dorszy bałtyckich, flšder, karpi, łososi pacyficznych, makreli, szczupaków czy szprotów. Tym gatunkom ryb nie grozi wyginięcie. Według WWF konsumenci powinni ograniczyć spożycie ryb, które znalazły się na liœcie żółtej. Chodzi o gatunki, które nie sš bezpoœrednio zagrożone wyginięciem, ale ich połowy lub hodowla szkodzš œrodowisku naturalnemu. W tej grupie znalazły się m.in.: halibut mniejszy, gładzica, łosoœ hodowlany, mintaj, pstršg tęczowy, sandacz, sieja, œledŸ, tuńczyk oraz turbot.
Eksperci WWF na razie nie okreœli statusu pangi, czekajš na obiecanš w grudniu 2010 roku przez wietnamskich hodowców poprawę metody hodowli tego gatunku. Dotychczas nie była ona przyjazna œrodowisku. Ponadto organizacja ekologiczna zachęca, aby kupować ryby oznaczone międzynarodowym certyfikatem MSC. Symbol zaœwiadcza, że dany gatunek nie jest przełowiony. Poradnik "Jaka ryba na obiad" został wydany również w wersji polskiej. - Zbliżajš się œwięta i jak co roku na polskich stołach zagoszczš ryby. Idšc do sklepu, warto się zastanowić, jakš rybę czy owoce morza kupujemy i czy nie pochodzš one z przełowionych stad - apeluje polski oddział WWF. Z badań WWF wynika, że 79 proc. Polaków uważa, że produkty rybne powinny pochodzić z niezagrożonych gatunków, jednak tylko 5 proc. przyznało, że zwraca na to uwagę podczas zakupów. Szwedzki przewodnik po gatunkach ryb został przygotowany również w wersji na telefon komórkowy. Polska mobilna wersja ma się pojawić w przyszłym roku, podczas prezentacji kolejnej edycji publikacji. Ekolodzy z WWF zachęcajš do podpisania zamieszczonej na stronie internetowej wwf.pl/wiecejryb petycji nawołujšcej Parlament Europejski do zreformowania unijnej polityki rybołówstwa, aby zachować zasoby ryb dla przyszłych pokoleń. World Wide Fund for Nature (WWF) to międzynarodowa organizacja ekologiczna, która powstała w roku 1961.
ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL