Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Felietony

Reglamentowane zawody czy wolny wybór - Warzecha

Łukasz Warzecha
Rzeczpospolita
Gdy tylko pojawia się plan, żeby ułatwić dostęp do reglamentowanych zawodów, można bez pudła przewidzieć, jakiego argumentu użyjš przedstawiciele œrodowisk zagrożonych takš propozycjš. Zacznš mianowicie przestrzegać, że otwarcie dostępu do ich profesji spowoduje dramatyczny spadek jakoœci usług.
Nie to, żeby się bali, że gdy nagle więcej będzie, powiedzmy, architektów, to trudniej będzie kontrolować rynek i nie da się już inkasować  bajońskich sum za najprostsze  projekty. Co to, to nie. Architekci  – podobnie jak przedstawiciele innych reglamentowanych zawodów – nigdy nie kierujš się tak niskimi pobudkami. Oni myœlš jedynie o dobru swoich klientów. A taki klient, wiadomo, na architekturze sam się nie zna, więc nie można mu w pełni zaufać. Gdyby dostęp do zawodu architekta był swobodny, klient mógłby – o zgrozo! – zaczšć kierować się głównie cenš. A to przecież takie prostackie.
Jak wiadomo, im bardziej zawód reglamentowany, tym doskonalsza jakoœć usług. Wystarczy przejechać się po podwarszawskich miejscowoœciach, aby podziwiać przejawy kunsztu reglamentowanych architektów. W innych reglamentowanych zawodach nie jest gorzej. Polacy podziwiajš jakoœć polskiego wymiaru sprawiedliwoœci we wszystkich jego postaciach – od adwokatów po sędziów w szczególnoœci. Znany jest wysoki standard w służbie zdrowia, co również wynika z kontrolowanego dostępu do zawodów lekarskich. A to tylko najbardziej znane przykłady. O, tak, my w Polsce potrafimy zapewnić jakoœć przez ograniczenie dostępu do zawodów. Nie to co w tej plebejskiej Ameryce, gdzie takich ograniczeń niemal nie znajš i pozwalajš ludziom decydować samym, czy chcš specjalistę droższego i lepszego czy tańszego i gorszego. Co za obrzydliwie prostacki koncept, taka wolnoœć wyboru! Autor jest komentatorem dziennika "Fakt"
ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL