W środę PZPN odwoła Kręcinę?

aktualizacja: 28.11.2011, 14:12
Zdzisław Kręcina
Zdzisław Kręcina
Foto: Fotorzepa, Raf Rafał Guz

Jeszcze dziś prezes Grzegorz Lato podejmie decyzję w sprawie
zwołania na środę nadzwyczajnego posiedzenia zarządu PZPN - poinformowała rzeczniczka związku Agnieszka Olejkowska. Tematem ma być odwołanie sekretarza generalnego Zdzisława Kręciny.

- Prawo zwołania dodatkowego posiedzenia zarządu należy do prezesa i Grzegorz Lato rozważa wystąpienie z taką inicjatywą. Decyzja ostateczna zapadnie w poniedziałek po południu - powiedziała Olejkowska.
Wniosek o zwołanie posiedzenia zarządu złożył Jacek Masiota. - Dostałem ustne zapewnienie, że w środę posiedzenie się odbędzie. Tematem obrad będzie głosowanie nad odwołaniem pana Kręciny. Zależy nam, by stało się to jeszcze przed piątkowym losowaniem grup Euro-2012. Nie wyobrażam sobie, żebym leciał do Kijowa z osobą, którego metod zarządzania związkiem nie akceptuję - powiedział Masiota.
Do odwołania sekretarza generalnego potrzebna jest zwykła większość głosów. Zarząd PZPN działa obecnie w 17-osobowym składzie.
Także według członka zarządu i prezesa Małopolskiego Związku Piłki Nożnej Ryszarda Niemca nadzwyczajne spotkanie zarządu jeszcze przed piątkowym losowaniem grup jest przesądzone.
- Zarząd zbierze się najprawdopodobniej w środę. Czy zajmie się sprawą odwołania pana Kręciny? Według moich informacji na 99 procent tak - powiedział PAP Niemiec.
W podobnym tonie wypowiada się prezes Wielkopolskiego ZPN Stefan Antkowiak. - Nie mam jeszcze dokładnych informacji, co będzie głównym tematem posiedzenia. Niczego nie można wykluczyć. Być może będzie wniosek o odwołanie Kręciny, może on sam będzie chciał zrezygnować. W każdym razie my jako zarząd będziemy się domagać szczegółowych wyjaśnień dotyczących wszystkich okoliczności ostatniej afery - powiedział Antkowiak.
Burzę wokół PZPN wywołała publikacja nagrań dokonanych przez Grzegorza Kulikowskiego, który sugeruje, że prezes związku Grzegorz Lato i sekretarz generalny Zdzisław Kręcina mogli dopuścić się korupcji. Sprawa wyszła na jaw tuż przed piątkowym Walnym Zgromadzeniem PZPN, ale delegaci odrzucili wniosek o dopisanie do porządku obrad głosowania nad odwołaniem Laty.
Nagrania trafiły do minister sportu i turystyki Joanny Muchy, która jeszcze w piątek złożyła do prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Nagrania trafiły też do Centralnego Biura Antykorupcyjnego, które zajęło się ich analizą. Przesłuchany został już m.in. Kulikowski.
PZPN: jeśli Kręcina zostanie, podamy się do dymisji
Członek zarządu PZPN Zbigniew Lach zapowiedział, że jeżeli prezes Grzegorz Lato nie postawi wniosku o odwołanie sekretarza związku Zdzisława Kręciny, to część tego gremium poda się do dymisji i trzeba będzie zwołać nazdwyczajny zjazd.
- Tylko Lato może postawić wniosek o odwołanie sekretarza generalnego. Jeśli tego nie zrobi, część członków zarządu, według mnie co najmniej ośmiu, poda się do dymisji i trzeba będzie zwołać nadzwyczajny zjazd PZPN - powiedział Lach.

POLECAMY

KOMENTARZE