Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Œwiat

Iran grozi Izraelowi i USA. Zaatakujš Turcję

Iran zagroził atakiem na elementy systemu obrony przeciwrakietowej NATO w Turcji, jeœli sam zostanie zaatakowany przez Stany Zjednoczone lub Izrael - podały irańskie media.
Generał Amir Ali Hadżizadeh, szef lotnictwa Gwardii Rewolucyjnej, oœwiadczył, że ostrzeżenie wpisuje się w nowš strategię obrony przed - jak to okreœlił - wzrostem zagrożenia ze strony USA i Izraela. Napięcia między Teheranem a krajami Zachodu zaostrzyły się po ujawnieniu w tym miesišcu raportu Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), z którego wynika, że Iran, wbrew zaprzeczeniom, prowadzi tajne prace nad broniš jšdrowš. Iran twierdzi, że program ma charakter wyłšcznie cywilny. "Jeœli będziemy czuli się zagrożeni, zaatakujemy tarczę antyrakietowš NATO w Turcji, a potem uderzymy w inne cele" - zacytowała gen. Hadżizadeha półoficjalna agencja prasowa Mehr.
Ankara we wrzeœniu zgodziła się na lokalizację na swoim terytorium radaru wczesnego ostrzegania, który wejdzie w skład obrony przeciwrakietowej NATO. Instalacja ma znaleŸć się na poligonie w pobliżu miejscowoœci Kurecik, ok. 700 kilometrów na zachód od granicy z Iranem. Teheran twierdzi, że celem stacji radarowej jest ochrona Izraela przed irańskimi atakami rakietowymi w razie wybuchu wojny między Izraelem a Iranem. Hadżizadeh oœwiadczył też, że USA planujš umieœcić podobne stacje w krajach arabskich na południe od Iranu. Podkreœlił, że wzrost zagrożenia zmusił Iran do zaostrzenia swej "strategii obronnej". Tego samego dnia agencja Isna przekazała wypowiedŸ innego wysokiego rangš dowódcy Gwardii Rewolucyjnej, który ostrzegł, że Teheran zaatakuje izraelskie instalacje nuklearne, jeœli państwo żydowskie zaatakuje irańskie "obiekty nuklearne lub szczególnie ważne instalacje".
ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL