Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Muzyka

Saksofonista David Sanborn gwiazdš festiwalu Jazz Jamboree

Lena Ledoff
rp.pl, Marek Dusza m.d. Marek Dusza
Koncertem amerykańskiego saksofonisty Davida Sanborna rozpoczšł się w warszawskim klubie Palladium 53. festiwal Jazz Jamboree
Poprzedził go hymn festiwalu, tradycyjny temat „Swenee River" zaimprowizowany przez Waldemara Kurpińskiego solo na saksofonie barytonowym. Atrakcjš drugiego dnia tej jednej z najstarszych imprez jazzowych w Europie była mieszkajšca od lat w Polsce rosyjska pianistka Lena Ledoff w oryginalnym programie „Komeda Chopin Komeda". David Sanborn, mistrz melodyjnych improwizacji w stylu łšczšcym jazz z rhythm and bluesem nie występował w Warszawie od 1996 r. Przyjechał w trio z repertuarem swej najnowszej płyty „Only Everything", a towarzyszył mu zwalisty wirtuoz organów Joey DeFrancesco. To jemu zawdzięczaliœmy bogactwo brzmień Hammonda B3 i pulsujšce, żwawe rytmy. Sanborn skupił się na efektownych frazach, które bardziej kojarzyły się z soulem Raya Charlesa niż smooth jazzem. Otwierajšcy koncert blues „Baby Won't You Please Come Home" łagodnie wprowadził słuchaczy w klimat lat 60. Tytułowa ballada „Only Everything" zabrzmiała dynamiczniej niż na płycie i od tego utworu trio przyspieszyło tempa, by wybuchnšć radoœciš w „The Peeper". Swobodny rytm w temacie „Let the Good Times Roll" przypomniał poczštki rock and rolla. Na płycie œpiewa go znakomicie Joss Stone, a na koncercie partię wokalnš wzišł na siebie dysponujšcy niezłym głosem Joey DeFrancesco wspomagany w finale przez lidera i publicznoœć. Ta doskonale się bawiła wywołujšc trio na bis w gospelowym temacie „Good News For You". Ostre dŸwięki saksofonu altowego Davida Sanborna jeszcze długo œwidrowały w uszach. Niewielu jazzmanów ma brzmienie tak charakterystyczne jak on.
Rosyjska pianistka Lena Ledoff wpadła na pomysł, który nie przyszedł do głowy żadnemu polskiemu jazzmanowi. Połšczyła tematy Krzysztofa Komedy z kompozycjami Fryderyka Chopina dodajšc własne improwizacje. Kto nie wierzy, że to możliwe, niech posłucha jej płyty „Komeda Chopin Komeda". Publicznoœć wychodziła z koncertu w Mazowieckim centrum Kultury i Sztuki przekonana, że usłyszała wyjštkowš pianistkę w niezwykłym programie. Łatwo pomyœleć, trudniej zrealizować. Żeby przemieszać w grze Komedę i Chopina, trzeba odrobiny szaleństwa, odwagi, klasycznego wykształcenia i duszy jazzmana. To wszystko ma Lena Ledoff, a przy tym ciekawie o swoich wizjach opowiadała. - To tak, jakbym wsiadła z Chopinem do pocišgu zmierzajšcego do St. Petersburga, a po drodze przysiadł się Komeda. Powiedziałbym jednak, że było odwrotnie, bo komedowskie frazy dominowały już w otwierajšcym koncert „Intro. Mazurek". Ledoff połšczyła w nim dwa tematy Komedy: „Roman II" z filmu „Nóż w wodzie" i słynnš kołysankę „Sleep Safe and Warm" z „Dziecka Rosemary" z Mazurkiem f-dur i fragmentem pieœni „Życzenie", Jakby było tego mało zakończyła motywem „Szarej kolędy" i przytupem w ludowym stylu. Intrygujšco rozwijały się utwory, w których pianistka wykonywała fragmenty Preludiów op. 28. Raz połšczyła je z tematami filmowymi z „Noża w wodzie" i „Prawa i pięœci", a następnie ze słynnš „Kattornš". Występ zakończyła kompilacjš nazwanš „Fryderyk w kosmosie", łšczšc niepostrzeżenie Preludium a-dur z Nokturnem e-moll i ponownie z kołysankš „Sleep Safe and Warm". Przed koncertem Iwona Thierry z Polskich Nagrań opowiedziała o wyjštkowym wydawnictwie „Krzysztof Komeda Live" zawierajšcym występy zespołów pianisty na festiwalach Jazz Jamboree w atach 1961 - 67". Wydarzeniom festiwalu towarzyszy wystawa fotogramów Marka Karewicza przedstawiajšcych właœnie Komedę, także w sytuacjach prywatnych. Prologiem tegorocznego Jazz Jamboree była promocja nowego portalu internetowego http://www.polishjazzarch.com, zawierajšcego archiwalne materiały z magazynu „Jazz Forum" z lat 1965 - 89. Zarchiwizowano edycje: polskš, angielskš i niemieckš. Po spotkaniu z twórcami magazynu wystšpił młody zespół Atom String Quartet. W œrodę 30 listopada w Sali Kongresowej zaœpiewa gwiazda r'n'b Lalah Hathaway.
ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL