Mama prowadząca działalność może przejść na macierzyński

aktualizacja: 18.11.2011, 07:10

Kobieta prowadząca działalność gospodarczą ma prawo, tak jak pracownica, skorzystać z zasiłku jeszcze przed urodzeniem dziecka. W ten sposób skraca jednak swój pobyt z potomkiem

REDAKCJA POLECA
- Prowadzę pozarolniczą działalność gospodarczą. Jestem w ciąży, ale do tej pory nie korzystałam ze zwolnień lekarskich. Zgłosiłam się do lekarza, bo minął termin porodu. Na wizycie otrzymałam zaświadczenie o przewidywanym terminie porodu. Co to dla mnie oznacza i, co najważniejsze, czy nie stracę prawa do zasiłku macierzyńskiego? – pyta czytelniczka.

Osoba prowadząca działalność gospodarczą nie ma prawa do urlopów przewidzianych w przepisach kodeksu pracy, w tym do urlopu macierzyńskiego. Przysługuje jej natomiast zasiłek macierzyński przez okres, jaki przewiduje kodeks pracy jako czas urlopu macierzyńskiego. Czas wypłaty zasiłku macierzyńskiego jest więc ściśle uzależniony od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Ten najbardziej „pospolity" zasiłek, a więc z tytułu urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie, przysługuje przez 20 tygodni (140 dni).
Świadczenie to przysługuje kobiecie prowadzącej działalność gospodarczą, która urodzi dziecko w okresie ubezpieczenia chorobowego. Jednak nie każda przedsiębiorcza mama podlega temu ubezpieczeniu. Może się do niego zgłosić tylko wtedy, gdy obowiązkowe są dla niej ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Dodatkowo trzeba pamiętać, że samo objęcie ubezpieczeniem chorobowym nie wystarcza. Należy jeszcze opłacać składki do ZUS w ustawowym terminie i w prawidłowej wysokości.W przeciwnym razie ubezpieczenie to może ustać i ZUS odmówi wypłaty macierzyńskiego.

Od kiedy zasiłek

Wypłata zasiłku macierzyńskiego nie zawsze rozpoczyna się od dnia porodu. Kobieta może skorzystać z prawa do zasiłku macierzyńskiego na co najmniej dwa tygodnie przed jego planowanym terminem. Takie prawo przysługuje w kodeksie pracy i dotyczy urlopu macierzyńskiego.
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE