Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Piłka nożna

Platforma chce, aby orzełek na koszulkach był obowišzkowy

Fotorzepa, BS Bartek Sadowski
Platforma Obywatelska złoży w czwartek do marszałek Sejmu Ewy Kopacz projekt nowelizacji ustawy o sporcie, który nakłada na reprezentantów Polski obowišzek używania godła narodowego na strojach reprezentacyjnych
- Art. 13 ustawy o sporcie mówi o tym, że reprezentanci Polski majš prawo do używania godła narodowego na swoich koszulkach. Chcemy małej zmiany - zamiast prawa (do używania), narzucić obowišzek reprezentantom Polski, używania godła narodowego na ich strojach reprezentacyjnych - powiedział na konferencji prasowej w Sejmie poseł Andrzej Biernat (PO). Jak ocenił, taka zmiana w ustawie o sporcie, jest konieczna. Byli piłkarze reprezentacji Polski: Cezary Kucharski i Roman Kosecki - wybrani do parlamentu z listy PO, przekonywali, że dla każdego sportowca gra z orzełkiem na piersi, to wyjštkowa i bardzo ważna sprawa. - Chcemy orła na piersi, te mecze, które się gra (z orzełkiem) sš wyjštkowe, każdy je pamięta do końca życia. Orzeł z powrotem przyfrunie na koszulkę - mówił Kosecki.
Kucharski podkreœlił z kolei, że chciałby, aby "polskie dzieciaki, znów marzyły o grze (w reprezentacji) z orłem na piersi". "Chcemy powrotu do orzełka" - dodał. W zeszłym tygodniu pokazane zostały wzory strojów, w których kadra Polski wystšpi na turnieju Euro 2012. Na koszulkach znalazło się logo PZPN, napis Polska, logo producenta firmy Nike, a na ramieniu okršgła naszywka z logo Euro 2012. Zabrakło jednak tradycyjnej naszywki z orzełkiem. Jeszcze tego samego dnia podczas wieczornego treningu kadry we Wrocławiu zaprotestowali kibice. Na ogrodzeniach stadionu przy ul. Oporowskiej pojawiły się transparenty z napisami "Piłka nożna dla kibiców" oraz "Tradycja zobowišzuje, nowym strojom nikt nie kibicuje". Ostry protest wystosował Ogólnopolski Zwišzek Stowarzyszeń Kibiców (OZSK). Fani nie kryjš oburzenia decyzjami PZPN na forach internetowych. Jednak, według PZPN, nowe stroje będš obowišzywać przez dwa lata. "Skomplikowany proces projektowania tych strojów trwał 18 miesięcy, więc będš one obowišzywały tak jak zakładano, czyli przez dwa lata. Dopiero po tym okresie może dojœć do zmiany reprezentacyjnych kostiumów, ale w tym momencie trudno na ten temat się wypowiadać" - powiedziała rzeczniczka PZPN Agnieszka Olejkowska. Po raz pierwszy reprezentacja Polski zagrała w nowych strojach w pištkowym meczu z Włochami we Wrocławiu. We wtorek wystšpi w nich w Poznaniu w spotkaniu z Węgrami. Orzełek jest niemal wszechobecny na strojach polskich sportowców, ale sš wyjštki, bo na przykład siatkarzom w ogóle nie wolno używać godła - to jest wymóg międzynarodowej federacji (FIVB).
ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL