Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Piłka nożna

Jacek Gmoch o koszulkach reprezentacji bez orzełka

Jacek Gmoch
Fotorzepa, Raf Rafał Guz
Jacek Gmoch zaprotestował przeciw usunięciu przez PZPN orzełka z koszulek piłkarskiej reprezentacji Polski. W oœwiadczeniu były selekcjoner drużyny narodowej zaznaczył, że nawet za PRL nie ingerowano w symbole narodowe na strojach reprezentantów.
"Głoœno protestuję i wzywam do jak najszybszego wycofania tych niefortunnych strojów reprezentacji. Godło narodowe musi wrócić na koszulki reprezentantów Polski, ponieważ wišżš się z nim takie wartoœci jak honor, etyka i historia. Głęboko wierzę, że obecni polscy reprezentanci wraz z trenerem usłyszš głos kibiców i wraz z nimi zaprotestujš przeciwko prowadzonym działaniom" - napisał Gmoch. "To jest sprawa, którš powinien zainteresować się Prezydent Rzeczpospolitej Bronisław Komorowski oraz najwyższe władze państwowe stojšce na straży naszych wartoœci narodowych. Godło Polski jest naszym dobrem wspólnym i w jego obronie musimy wszyscy wspólnie występować" - podkreœlił. Prezydent Komorowski w radiowej Jedynce oœwiadczył: "Ja osobiœcie nie do końca rozumiem, dlaczego miałby zniknšć orzełek jako symbol. Symbol wspólnoty. Tego nie rozumiem. Może sš jakieœ szczególne powody, może ktoœ próbuje stworzyć nowy symbol jednoœci Polaków i wspólnoty w obszarze przynajmniej sportu, dobrze by było, gdyby to ktoœ powiedział, że to ma być nowy symbol".
"Symbole sš potrzebne, zanim się symbol znany, lubiany, ceniony, kochany wyœle na emeryturę, to należy się jednak dziesięć razy zastanowić. Ja nie rozumiem i oczekuję, że ktoœ to jakoœ rozsšdnie wytłumaczy. Wydaje mi się, że nikt nic lepszego, bardziej jednoczšcego Polaków, niż orzeł polski w koronie, biały orzeł, nie wymyœlił i nie wymyœli" - podkreœlił prezydent. W opinii Gmocha, Polski Zwišzek Piłki Nożnej, godzšc się na nowe stroje, na których zamiast orzełka jest logo PZPN, przekroczył pewnš granicę. "Na sporcie można zarabiać, ale trzeba to robić w mšdry i przemyœlany sposób. Należy przy tym mieć szacunek do siebie, swojego kraju i obywateli. Wiem, że kapitalizm i gospodarkę wolnorynkowš cechuje to, że dziœ można sprzedać dosłownie wszystko. Sš jednak pewne granice, które obecne władze PZPN właœnie przekroczyły. Nie można sprzedawać czegoœ, co nie jest własnoœciš PZPN. Orzełek, godło narodowe, to dobro wspólne i nie powinno stanowić przedmiotu handlu, który odbywa się poprzez eliminowanie symbolu narodowego z koszulek i robienie tym samym ukłonu w stronę coraz większej iloœci menedżerów, gromadzšcych się wokół PZPN, dbajšcych jedynie o własne interesy" - oœwiadczył. Gmoch podkreœlił, że jako piłkarz, a potem trener reprezentacji czy jako polski trener za granicš zawsze chlubił się tym, że mógł nosić orzełka na piersiach, a ten symbol dodawał wiary w siebie, odwagi i motywacji. "Nawet za czasów PRL-u władza nie ingerowała w symbole narodowe na strojach reprezentantów Polski" - zwrócił uwagę. We wtorek we Wrocławiu pokazane zostały wzory strojów, w których kadra Polski wystšpi na turnieju Euro 2012. Na koszulkach znalazło się logo PZPN, napis Polska, logo producenta firmy Nike, a na ramieniu okršgła naszywka z logo Euro 2012. Zabrakło jednak tradycyjnej naszywki z orzełkiem. Jeszcze tego samego dnia podczas wieczornego treningu kadry we Wrocławiu zaprotestowali kibice. Na ogrodzeniach stadionu przy ul. Oporowskiej pojawiły się transparenty z napisami "Piłka nożna dla kibiców" oraz "Tradycja zobowišzuje, nowym strojom nikt nie kibicuje". Ostry protest wystosował Ogólnopolski Zwišzek Stowarzyszeń Kibiców (OZSK). Fani nie kryjš oburzenia decyzjami PZPN na forach internetowych. Jednak, według PZPN, nowe stroje będš obowišzywać przez dwa lata. - Skomplikowany proces projektowania tych strojów trwał 18 miesięcy, więc będš one obowišzywały tak jak zakładano, czyli przez dwa lata. Dopiero po tym okresie może dojœć do zmiany reprezentacyjnych kostiumów, ale w tym momencie trudno na ten temat się wypowiadać - powiedziała rzeczniczka PZPN Agnieszka Olejkowska. Po raz pierwszy drużyna trenera Franciszka Smudy w kontrowersyjnych koszulkach wystšpi w pištek, w dniu Narodowego Œwięta Niepodległoœci, w meczu towarzyskim z Włochami we Wrocławiu.
ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL