Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Piłka nożna

Kibice protestujš w sprawie nowych strojów reprezentacji

Polscy kibice
Fotorzepa, Kuba Kamiński Kub Kuba Kamiński
Orzeł na koszulkach kadry, a nie logo PZPN" - to tylko jeden z profili, które ukazały się na facebooku po prezentacji strojów piłkarskiej reprezentacji Polski na Euro 2012
- To jakiœ żart", "kpina - takie reakcje kibiców wywołały nowe stroje. Miłoœnicy piłki nożnej nie rozumiejš, dlaczego na koszulkach zamiast godła Polski znalazł się symbol PZPN. Podczas wieczornego treningu kadry na stadionie piłkarskim przy ul. Oporowskiej na ogrodzeniach otaczajšcych murawę pojawiły się transparenty z napisami "Piłka nożna dla kibiców" oraz "Tradycja zobowišzuje, nowym strojom nikt nie kibicuje". Oburzenie kibiców podziela dr Dawid Korzekwa. Prezes Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej (STGU) nie rozumie, dlaczego pod znaczkiem PZPN widnieje napis "Polska". Podkreœla, iż to sugeruje, że jest to symbol naszego kraju. - Problemem nie jest wyglšd tego znaku, tylko fakt, że jest to logo organizacji, która funkcjonuje w Polsce, a nie symbol Polski. Zupełnie nie rozumiem, dlaczego widnieje pod nim napis 'Polska', a nie 'PZPN'. Przecież to nie jest symbol Polski, on nie może funkcjonować zamiast symbolu narodowego - wyjaœnia Korzekwa.
Korzekwa zwraca uwagę na jeszcze jeden aspekt zwišzany z godłem Polski. - Niedawno rozmawialiœmy z Kancelariš Prezydenta na temat symboli narodowych i należy zaznaczyć, że nie mamy dokładnego opisu tego, jak nasze godło powinno wyglšdać. Oczywiœcie wszyscy wiemy, że jest to orzeł w koronie. Natomiast nie ma zapisów, które zawierajš jego dokładnš charakterystykę. W tej chwili trwajš prace nad uregulowaniem tych kwestii - - Mamy załšcznik do ustawy o hymnie i godle narodowym. Jest to jednak załšcznik, który nie zawiera wyczerpujšcego opisu - jakie proporcje ma ten znak, kiedy można go wykorzystywać, kiedy nie. Sšdzę, że gdyby istniał dokładny zapis odnoszšcy się również do sytuacji, w których można wykorzystać symbol narodowy, a kiedy nie, nie mielibyœmy do czynienia z precedensem, iż ktoœ zamiast symbolu narodowego używa znaku instytucji - podsumował prezes STGU. Wczoraj pokazane zostały dwa wzory strojów, w których kadra Polski wystšpi na turnieju Euro 2012. W jednym komplecie koszulki sš białe, z czerwonym pasem na piersi, czerwonymi spodenkami i białymi getrami. W drugim - koszulki sš czerwone, z białym pasem na piersi, spodenki i getry także sš czerwone. Na koszulkach znalazło się logo PZPN, napis Polska, logo producenta firmy Nike, a na ramieniu okršgła naszywka z logo Euro 2012. Po raz pierwszy reprezentacja zagra w nowych strojach w pištek we Wrocławiu w meczu z Włochami.
ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL