Urlop ojcowski 2012: 2 tygodniowy urlop ojcowski od 2012 r.

aktualizacja: 13.11.2011, 10:10
Na zwiększenie uprawnień rodzicielskich pracownicy ojcowie muszą jeszc...
Na zwiększenie uprawnień rodzicielskich pracownicy ojcowie muszą jeszcze poczekać kilka miesięcy, jeśli nie rok
Foto: www.sxc.hu

Od 2012 roku tata pójdzie na 2 tygodniowy, płatny urlop ojcowski. Sprawdź czy i ty będziesz mógł z niego skorzystać na pociechę urodzoną jeszcze w tym roku

W 2011 roku tydzień dla ojca

Zgodnie z art. 1823 kodeksu pracy ojcu wychowującemu dziecko przysługuje prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze dwóch tygodni, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nie 12. miesiąca życia.
Zgodnie jednak z przepisami przejściowymi, do końca grudnia 2011 r. etatowy tata z tytułu urodzenia latorośli (bądź większej ilości dzieci) może skorzystać z tygodniowego, pełnopłatnego urlopu ojcowskiego. Jako tydzień, zgodzie z cywilistycznymi zasadami traktujemy kolejno następujące po sobie 7 dni. Zgodnie z zasadą przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, powyższe oznacza, że pracujący od poniedziałku do piątku tata ma 5 dni wolnego. Oczywiście za tydzień płatnego urlopu ojcowskiego pracownik otrzyma zasiłek macierzyński.

2 tygodnie od 1 stycznia 2012

Wszyscy świeżo upieczeni ojcowie, których pociecha urodzi się w 2012 roku będą mieli prawo do 2 tygodni urlopu ojcowskiego, czyli 10 wolnych dniówek i 14 dni płatnej laby.
Oczywiście z 2 tygodni tacierzyńskiego skorzysta ojciec dziecka urodzonego także w 2011 roku, pod warunkiem że maluch nie skończy 12. miesiąca życia, a tata pójdzie na urlop ojcowski w 2012 roku.
Owe 2 tygodnie będzie można wykorzystać jednorazowo. Nie jest możliwe wykorzystywanie urlopu w częściach (czyli jego dzielenie), czy też skorzystanie z niego w mniejszym wymiarze. Oznacza że zapracowany tata, chcący spędzić ze swym nowonarodzonym synem - dajmy na to 3 dni - nie będzie mógł skorzystać z urlopu ojcowskiego w okrojonym zakresie. Może pójść na cały 2-tygodniowy urlop tacierzyński, lub nie brać go wcale, jeśli nie może sobie nań pozwolić ze względu na natłok pracowniczych obowiązków.
Dlaczego? Ponieważ przepisy regulujące zasady udzielania urlopu ojcowskiego nie przewidują takiej możliwości.

Kto powiększy swój urlop o dodatkowy tydzień

Tatusiowie korzystający z urlopu ojcowskiego na przełomie 2011 i 2012 roku  - dokładnie ci, którzy rozpoczną tacierzyński 27 grudnia lub później - mogą zyskać dodatkowy tydzień z potomkiem pod warunkiem, że na trzy dni przed rozpoczęciem korzystania z dodatkowego tygodnia zgłoszą pracodawcy pisemny wniosek w tej sprawie. Jeśli dopełnią formalności pracodawca nie będzie mógł im go odmówić.
Podsumujmy: Aby skorzystać z dodatkowego tacierzyńskiego w 2012 r. ojciec dziecka musi:
- mieć status pracownika nie tylko w dniu złożenia wniosku o urlop, ale także w dniu jego rozpoczęcia,
- w dniu 1 stycznia 2012 r. być na urlopie ojcowskim (tym tygodniowym, przyznym w 2011 r.),
- złożyć pracodawcy pisemny wniosek o dodatkową część urlopu ojcowskiego najpóźniej 3 dni przez rozpoczęciem korzystania z tej „dodatkowej" części
i
- jego latorośl nie może ukończyć 12. miesiąca życia przez okres dodatkowego urlopu.
Ostatnim dniem, w którym należy się ten urlop i za który może być wypłacony zasiłek macierzyński, jest więc dzień poprzedzający datę ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia.

Tacierzyńskiego nie podzielisz na części

Urlop ojcowski nie może być dzielony. Udzielamy go zawsze na tydzień (czyli 7 dni kalendarzowych).  Jedyny przypadek, gdy urlop ten może trwać krócej niż tydzień, występuje wtedy, gdy dziecko kończy 12 miesięcy życia. Pracodawca udziela wówczas pracownikowi urlopu nie dłużej niż do ukończenia tego wieku.

Szpital dziecka nie zawiesi tacierzyńskiego

Niestety nie jest możliwe zawieszenie korzystania z urlopu ojcowskiego w momencie gdy dziecko trafia do szpitala - na analogicznych zasadach jakie dotyczą w tym zakresie urlopu macierzyńskiego.
Przypomnijmy: Mama na macierzyńskim - oczywiście po wykorzystaniu pierwszych 8 tygodni przypadających po porodzie (w tym okresie bowiem urlop jest obligatoryjny i służy matce na    regenerację  sił organizmu po przebytym porodzie), może wrócić do pracy, zawieszając korzystanie z urlopu macierzyńskiego, ale tylko i wyłącznie na czas pobytu chorego dziecka w szpitalu (zobacz art. 181 k.p.).
Niestety regulacja ta nie jest stosowana do urlopu ojcowskiego - w § 3 art. 1823 kodeksu pracy wymieniającym przepisy które stosować należy odpowiednio w odniesieniu do urlopu ojcowskiego nie znalazł art. 181 k.p., umożliwiający takie rozwiązanie.
Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE