Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Opinie

Uniš trzeba zarzšdzać skutecznie, choćby i niedemokratycznie

Andrzej Talaga
Fotorzepa, Waldemar Kompała
Kiedy premier Jeorjos Papandreu zapowiedział referendum w sprawie pakietu oszczędnoœciowego, nie tylko wystraszył europejskie giełdy, ale też postawił zasadnicze pytanie o przyszłoœć Europy
Co jest ważniejsze: wola narodu czy ratowanie wspólnej waluty? Przywišzanie do wartoœci każe dać odpowiedŸ pierwszš, ale nie wolno zapominać, że narody mogš wybrać Ÿle, a koszty ich błędu często pokrywajš inni.   Wielce prawdopodobne,  co pokazujš sondaże,  że Grecy odrzucš przyjęte już przez parlament cięcia  wydatków budżetowych,  nie spełniš więc warunków przyznania im pomocy przez UE i MFW. Wypracowany w Brukseli pakiet ratunkowy dla euro weŸmie w łeb i albo nastšpi niekontrolowane  bankructwo Hellady, albo  dostanie ona pienišdze  bezwarunkowo.
To z kolei wywoła burzę w państwach donatorach, głównie w Niemczech, gdzie głosowanie w Bundestagu albo choćby weto jego komisji budżetowej w końcu uniemożliwi takš pomoc.  Demokracja grecka zmierzy się z niemieckš. Konflikt ten pokazuje,  że nie istnieje demokratyczna Unia Europejska. Głosowanie powszechne – czy to w wyborach, czy referendum – ma sens tylko na poziomipoe państw, na poziomie Wspólnoty bywa destrukcyjne. Jak więc zarzšdzać Uniš? Jakš powinna mieć legitymizację? To pytanie na przyszłoœć – tak długo, jak trwa kryzys, UE musi być zarzšdzana skutecznie, choćby niedemokratycznie. Nikt nie pyta o patent kapitana na okręcie, który nabiera wody. Papandreu obawia się politycznych konsekwencji decyzji, które mogš ocalić Grecję. Zasłania się wolš narodu. Brukselski pakiet ratunkowy jest ułomny i niczego nie rozwišzuje, ale daje chociaż czas na znalezienie rozwišzania. Demokracja w myœl zawołania "a po nas choćby potop" jest warcholstwem i prowadzi do chaosu, czyli własnego zaprzeczenia.
ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL