Podyplomowe studia Uniwersytetu Jagiellońskiego w Londynie

aktualizacja: 29.10.2011, 12:32
Auditorium Maximum na Uniwersytecie Jegiellońskim
Auditorium Maximum na Uniwersytecie Jegiellońskim
Foto: Fotorzepa, Tomasz Jodłowski TJ Tomasz Jodłowski

Uniwersytet Jagielloński otwiera podyplomowe studia "Polsko-brytyjskie partnerstwo strategiczne w UE i NATO" w Londynie

Zajęcia rozpoczną się już 12 listopada. To pierwsze takie studia uruchamiane zagranicą przez najstarszą polską uczelnię.
- Wykłady, konferencje i debaty przygotowaliśmy przy współpracy z istniejącym od 1939 r. Polskim Uniwersytetem na Obczyźnie, utworzonym z myślą o emigracji. Nasza oferta skierowana jest do ludzi młodych, absolwentów studiów, doktorantów, osób myślących m.in. o karierze w dyplomacji czy pracy w instytucjach rządowych. Także tych, którzy prowadzą działalność naukową – mówi dr Arkady Rzegocki z UJ, kierownik studiów.
Uczestników programu czeka 150 godzin zajęć, a te będą odbywać się po polsku i po angielsku. Wykłady gościnne potwierdzili już w Londynie m.in. polski wiceminister spraw zagranicznych Maciej Szpunar, prof. Jack Lohman z Museum of London, ekonomiści i politycy. Zaproszenie dostał też minister Jacek Rostowski.
Pomysłodawcy zajęć chcą wykorzystać potencjał polskiej emigracji, ale także dokonać analizy rosnącej roli Polaków w Wielkiej Brytanii i wspólnych interesów, jakie łączą dziś oba kraje. Po każdym wykładzie czy konferencji uczestnicy będą je oceniać Dzięki temu organizatorzy będą mogli na bieżąco reagować na życzenia studentów.
Zajęcia będą odbywać się w weekendy od listopada do kwietnia, głównie w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym w dzielnicy Hammersmith. Część - w Instytucie Polskim i Muzeum im. Generała Sikorskiego. Rekrutacja kończy się 31 października – dotąd zgłosiło się 21 kandydatów. Studia kosztują 800 funtów, a inicjatywie patronuje Ministerstwo Nauki. Pomysł wspiera też Ambasada RP w Londynie. Objęła patronat nad Jagiellonian Lectures - cyklem wykładów otwartych, które stanowią część programu.
Absolwenci studiów dostaną dwa dyplomy – Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie. Jak zapowiada dr Rzegocki, Uniwersytet chce też w przyszłości przygotować program dla Brytyjczyków.
Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE