Przekierowanie – wystawa architektury

aktualizacja: 28.10.2011, 18:58
Przekierowanie, Freitag Flagship Store, fot. Roger Frei
Przekierowanie, Freitag Flagship Store, fot. Roger Frei
Foto: materiały prasowe

Najciekawsza wystawa festiwalu Łódź Design poświęcona jest problemom metropolii – pisze Monika Kuc

Możliwości rozwiązań jest wiele – przekonują twórcy wystawy "Przekierowanie". Pokazuje ona fotograficzną dokumentację niecodziennych projektów z różnych stron świata. Zobacz galerię zdjęć
Jednym z nich jest cud high-tech – czterdziestokondygnacyjny biurowiec Swiss Re w Londynie, zwany "Ogórkiem". To nie tylko dzieło fantazji słynnego brytyjskiego architekta Normana Fostera, ale budynek niezwykle ergonomiczny i ekologiczny. Zbudowany po części z materiałów z odzysku. Oryginalna konstrukcja redukuje do 50 proc. zużycie energii.
Zwolennicy nurtów proekologicznych duże nadzieje pokładają w recyklingu. Szwajcarscy architekci Anette Spillman i Harald Echsle zaprojektowali dla firmy Freitag sklep w Zurychu ze spiętrzonych przenośnych transportowych kontenerów. Wpisuje się on w "filozofię" firmy, produkującej torby z surowców wtórnych. W niemieckiej pracowni Dratz & Dratz Architekten zrodził się natomiast pomysł papierowego budynku z makulatury, zbudowanego ze sprasowanych w kostki kartonów z supermarketu.
Na Zachodzie rośnie moda na tzw. miejskie rolnictwo. Na jednym ze zdjęć oglądamy Brooklyn Orange – największą farmę na dachu w Nowym Jorku, o powierzchni 3716 mkw. Projektanci z pracowni Bromley Caldari Architects usytuowali ją na szczycie sześciopiętrowego magazynu, wśród drapaczy chmur. Hoduje się na niej ponad 40 odmian warzyw. Chicago chlubi się spółdzielczą pasieką Honey Co-op, założoną na nieużywanym parkingu.
Europa nie pozostaje w tyle. W Hadze powstała artystyczno-użytkowa instalacja "Jadalny park". Wymyślił ją brytyjski artysta Nils Norman, a patronuje mu Centrum Architektury Stroom Den Haag. Obok warzywnika i pawilonu wypoczynkowego są w nim pokazowe ekologiczno-ogrodnicze urządzenia.
Latem w południowym Londynie działał tymczasowy ogród leczniczy z różnymi gatunkami ziół. W Berlinie na nieużytkach Kreuzberga funkcjonuje ogród warzywny Prinzessinnengarten w skrzynkach. W Paryżu – "Sąsiedzka przestrzeń kultury i ekologii Passage 56" na parceli między dwiema kamienicami w dzielnicy St. Blaise.
Eksperymenty przypominają, że projektując przestrzeń publiczną, twórca powinien pytać, czego oczekują użytkownicy.
Piąta edycja festiwalu Łódź Design odbywa się pod hasłem "Change!", bo pokazuje zmiany zachodzące w projektowaniu. To największa w Polsce impreza poświęcona najnowszym trendom we wzornictwie, grafice i architekturze.
Ponad 50 wystaw polskich i zagranicznych projektantów można oglądać w Centrum Festiwalowym, w rewitalizowanej tkalni braci Eitingonów przy ul. Targowej, a także w galeriach, muzeach, klubach w całym mieście. Festiwal kończy się 30 października; więcej www.lodzdesign.com.
Wystawę "Przekierowanie" przygotowało Centrum Architektury z Warszawy.

POLECAMY

KOMENTARZE