Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Teatr

Kreacja Andrzeja Seweryna w Szkole żon Lasalle'a

Anna Cieœlak i Andrzej Seweryn w "Szkole żon"
Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński
"Szkoła żon" w Polskim to olœniewajšca rola Andrzeja Seweryna. Pozostali aktorzy, szczęœliwie, mu nie przeszkadzali – pisze Jan Bończa-Szabłowski
Jacques Lasalle, wieloletni reżyser i dyrektor Comédie Francaise, realizujšc przed laty "Tartuffa" w warszawskim Narodowym, znakomicie wpisał się w dyskusję o polskiej religijnoœci, a w "Lorenzacciu" Musseta podjšł dialog na temat homofobii. Teraz, wystawiajšc w Teatrze Polskim "Szkołę żon" Moliera, dotyka tematu emancypacji, ale i tolerancji w miłoœci. Zobacz galerię zdjęć Rolę Arnolfa miały w swym dorobku takie indywidualnoœci polskiej sceny, jak Woszczerowicz, Holoubek, Siemion, Łapicki, Englert, Globisz czy Stuhr. Już samo przywołanie tych nazwisk pokazuje, jak różne mogš być interpretacje postaci. Arnolf Łapickiego nawišzywał do niespełnionego mitu Pigmaliona, Arnolf Englerta przypominał dyrygenta, który cały œwiat traktuje jak podporzšdkowanš sobie orkiestrę.
Arnolf Andrzeja Seweryna mimo historycznego kostiumu jest człowiekiem współczesnym. Na poczštku wydaje się odpychajšcym cynikiem, który patrzy na innych z pogardš, przekonany, że zna odpowiedŸ na każde pytanie i nic nie jest w stanie go zaskoczyć. Ta maska jednak spada, gdy odkrywa w sobie miłoœć do Agnieszki. Najpierw przeżywa dramat odtršconego mężczyzny, a potem – walczšc o uczucie wybranki – gotów jest na największe nawet upokorzenia. Z nieudanego Don Juana przekształca się w człowieka zranionego, pełnego kompleksów. Gracza, który ma œwiadomoœć, że stracił wszelkie atuty. Postać głęboko przekonujšca, ludzka w wymiarze i tragiczna. W ostatniej scenie, gdy zgorzkniały i zrezygnowany siada na schodkach i z goryczš patrzy w stronę widowni, przypomina Molierowskiego Sganarela, którego œwiat po œmierci Don Juana legł w gruzach. Agnieszka Anny Cieœlak nie ma w sobie nic z naiwnego cielštka, które łatwo dałoby się ukształtować przez Arnolfa. Mocno stšpa po ziemi. A w rozmowie ze swym adoratorem daje do zrozumienia, że ceni go jako nauczyciela, ale bezceremonialnie dyskredytuje w roli kochanka. Sukcesu "Szkoły żon" w Polskim dopełnia znakomite tłumaczenie Bogdana Korzeniewskiego. Ma się wrażenie, że aktorzy mówiš żywym, współczesnym językiem. Publicznoœć – co miałem okazję zauważyć na czwartym spektaklu z udziałem wielu młodych widzów – reaguje bardzo emocjonalnie. To druga, po "Wieczorze Trzech Króli", premiera w Polskim, o której warto dyskutować. Zaliczajšc kilka teatralnych raf, Teatr Polski Andrzeja Seweryna wypływa wreszcie na szerokie wody.
ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL