Gdy firma jest zawieszona, nie trzeba składać deklaracji VAT

aktualizacja: 14.10.2011, 03:50
Prowadzę działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Od 1 października tego roku zamierzam zawiesić działalność gospodarczą na kilka miesięcy. W poz. 65 deklaracji VAT-7 składanej za ostatni okres przed zawieszeniem działalności gospodarczej wystąpi u mnie niewielka „kwota do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy". Czy w takiej sytuacji za okres zawieszenia działalności muszę składać deklaracje VAT?
Zgodnie z art. 99 ust. 7a ustawy o VAT czynni podatnicy, którzy zawiesili wykonywanie działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, nie mają obowiązku składania deklaracji VAT za okresy rozliczeniowe, których dotyczy zawieszenie.
Zwolnienie z obowiązku składania deklaracji VAT nie dotyczy jednak podatników dokonujących
- wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów,
- importu usług lub nabywających towary – w zakresie których są podatnikiem.
Deklarację trzeba też złożyć za okresy rozliczeniowe
- w których zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej nie dotyczyło pełnego okresu rozliczeniowego,
- za które podatnik jest zobowiązany do rozliczenia podatku z tytułu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu oraz za które musi skorygować podatek naliczony.
Za okresy, w których podatnik zawiesił działalność gospodarczą, nie ma on obowiązku składania deklaracji VAT-7, lecz jednocześnie nie ma też zakazu ich składania.
Oznacza to, że z uwagi na występujący podatek naliczony podatnikowi przysługuje prawo do tego, aby za okres zawieszenia działalności gospodarczej składać deklaracje VAT, wykazując w nich „kwotę do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy”. Podatnik w okresie zawieszenia działalności może także wystąpić o zwrot tej kwoty na rachunek bankowy. Podstawą zwrotu bezpośredniego jest art. 87 ust. 5a ustawy o VAT.
Podatnik może też skorzystać z innej możliwości, a mianowicie złożyć te deklaracje VAT-7 po wznowieniu działalności gospodarczej. Zgadzają się na to organy podatkowe. Na możliwość wykazania podatku naliczonego w deklaracjach VAT złożonych zarówno w trakcie zawieszenia działalności, jak i po jej wznowieniu wskazała Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 28 marca 2011 (IPPP1-443-256/11-4/MP).
Podatnik, który zdecyduje się złożyć deklaracje VAT za okres zawieszenia działalności gospodarczej po jej wznowieniu, nie ponosi odpowiedzialności karnoskarbowej za nieterminowe złożenie deklaracji podatkowej, ponieważ art. 99 ust. 7a ustawy o VAT – za okres zawieszenia działalności – zwolnił go z tego obowiązku. Składając te deklaracje po wznowieniu działalności gospodarczej, przedsiębiorca nie musi więc składać „czynnego żalu” w celu uniknięcia kary grzywny nakładanej na spóźnialskich podatników.
Przepisy o VAT nie precyzują terminu, w jakim po wznowieniu działalności gospodarczej należy złożyć deklaracje VAT za okres jej zawieszenia. Względy praktyczne przesądzają jednak o tym, że deklaracje VAT za okres zawieszenia działalności z wykazaną „kwotą do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy” należy złożyć nie później niż do upływu terminu na złożenie deklaracji za pierwszy okres rozliczeniowy następujący po wznowieniu działalności gospodarczej.
Zobacz także:
Dobra Firma » Podatki i księgi » Likwidacja i zawieszenie działalności gospodarczej » Zawieszenie działalności
Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE