Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Film

Obraz Rafaela Lewandowskiego "Kret" nagrodzony w Los Angeles

Thriller "Kret" w reżyserii Rafaela Lewandowskiego, z Marianem Dziędzielem i Borysem Szycem w obsadzie, zdobył głównš nagrodę - o nazwie Hollywood Eagle - na 12. Festiwalu Polskich Filmów w Los Angeles
Informację tę podano już na poczštku imprezy, która rozpoczęła się we wtorek, a zakończy się 20 paŸdziernika. Na festiwalu przyznano też m.in. Nagrodę Specjalnš im. Poli Negri. Otrzymał jš amerykański aktor Jon Voight za swojš rolę sprzed kilku lat - w filmie "Jan Paweł II" w reżyserii Johna Kenta Harrisona. Statuetka im. Poli Negri przyznawana jest "za szczególnie wartoœciowy udział w polskich filmach lub udział w zagranicznych produkcjach, których tematyka wišże się z Polskš" - przypominajš organizatorzy festiwalu. W poprzednich edycjach festiwalu nagrodę tę otrzymali m.in. Anna Paquin (za rolę w filmie "Dzieci Ireny Sendlerowej") i Ed Harris (za filmowš współpracę z Agnieszkš Holland). Podczas tegorocznej edycji Festiwalu Polskich Filmów w Los Angeles zaprezentowanych zostanie ok. 70 produkcji, m.in.: "Erratum" Marka Lechkiego, "Chrzest" Marcina Wrony, "Dom zły" Wojciecha Smarzowskiego, "Różyczka" Jana Kidawy-Błońskiego, "Uwikłanie" Jacka Bromskiego.
Uhonorowany nagrodš Hollywood Eagle (czyli: Hollywoodzkim Orłem)"Kret" to thriller polityczny, a zarazem psychologiczna opowieœć o relacjach ojca i syna. Akcja filmu rozgrywa się współczeœnie w Polsce. 30-letni Paweł (Szyc) odkrywa na okładce popularnego tabloidu zdjęcie swego ojca, Zygmunta (Dziędziel). Jest zszokowany, ponieważ pod fotografiš napisano:"zdrajca". Zygmunt, uznawany wczeœniej za bohatera walki z komunizmem, strajkujšcy w czasach PRL górnik, zasłużony działacz "Solidarnoœci", niespodziewanie zostaje oskarżony o współpracę z komunistycznš służbš bezpieczeństwa. Według tabloidu, mężczyzna współpracował z SB pod pseudonimem "Kret", zdradzajšc tym samym kolegów-górników. Zszokowany Paweł nie wierzy w doniesienia gazety. Namawia ojca, by bronił się i stanowczo odparł zarzuty. Tymczasem Zygmunt - okrzyknięty w kraju zdrajcš, poszukiwany przez dziennikarzy - woli wyjechać z Polski i zatrzymać się u rodziny we Francji, wœród francuskiej Polonii. "Kret" jest obecnie prezentowany także w innym mieœcie w Stanach Zjednoczonych. Walczy w konkursie głównym 47. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Chicago, który trwa od 6 paŸdziernika, a zakończy się 20 paŸdziernika.
ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL