Wgląd do dokumentacji medycznej zawsze możliwy

aktualizacja: 08.10.2011, 09:52
Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski

Przychodnia czy szpital nie może odmówić pacjentowi wglądu do dotyczących go informacji o przeprowadzonych badaniach i historii choroby

REDAKCJA POLECA
04.03.2016
Pacjenci mają prawo dostępu do oryginałów ich dokumentacji medycznej
kariera
Jak przekonać szefa do awansu?
Dostęp do dokumentów na temat stanu zdrowia oraz udzielonych świadczeń zdrowotnych gwarantuje nam ustawa o prawach  pacjenta.
Przychodnia lub szpital, w którym się leczymy, ma zatem obowiązek udostępnić ją na nasze żądanie nam albo upoważnionej osobie. Chodzi oczywiście o coś więcej niż kartę leczenia obowiązkowo wydawaną każdemu przy wypisaniu ze szpitala, np. o wyniki badań, historię choroby.

Zasady wglądu

Dokumentacja może być udostępniona pacjentowi na trzy sposoby. Pierwszy to wgląd w siedzibie placówki. Można się umówić i na miejscu przejrzeć dokumenty. To jest bezpłatne. Możemy też złożyć pisemny wniosek o sporządzenie wyciągów z niej, odpisów lub kopii. Za te czynności trzeba uiścić kwotę określoną przez zakład opieki zdrowotnej. Wysokość tych opłat jest ustawowo  ograniczona stawkami maksymalnymi. Za jedną stronę wyciągu lub odpisu nie może przekraczać 0,002 przeciętnego wynagrodzenia ogłaszanego przez prezesa GUS; dziś jest to  ok. 6 zł 73 groszy. Z kolei strona odbitki ksero nie może kosztować więcej niż 0,0002 średniej płacy, czyli 67 groszy.
Dokumenty można przejrzeć na miejscu, skserować lub wypożyczyć
Wreszcie możemy  otrzymać oryginalną dokumentację za pokwitowaniem odbioru. Nie dostaniemy jej jednak na zawsze. Ustawa zastrzega bowiem zwrot przekazanej dokumentacji po jej wykorzystaniu. Przewiduje bowiem, że zakład opieki zdrowotnej ma obowiązek przechowywać oryginały u siebie generalnie aż przez 20 lat. Przykładowo: jeśli chcemy przenieść się z jednej przychodni do innej, to mamy prawo wypożyczyć dokumentację na czas potrzebny nowemu lekarzowi na zapoznanie się z nią i przeniesienie danych do dokumentacji, którą sam założy.
Jeśli placówka prowadzi dokumentację medyczną w postaci  elektronicznej, to może wydać odpis, wyciąg albo kopię na informatycznym nośniku danych (np. na płycie CD). To także nie powinno  kosztować więcej niż 6 zł 73 groszy.

Możliwa skarga

Udostępnienie dokumentacji medycznej jest tzw. czynnością materialno-techniczną. To znaczy, że nie stosuje się do niej przepisów kodeksu postępowania administracyjnego (np. o terminach).
Gdy nie możemy doprosić się jej od zakładu opieki zdrowotnej, mamy prawo poskarżyć się na jego bezczynność do sądu administracyjnego bez żadnych dodatkowych warunków. Skargę można złożyć także do rzecznika praw pacjenta.
więcej w serwisie:
Twoje prawo » Prawa pacjenta
Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE