Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Œwiat

Królewska posiadłość Janukowycza

Wiktor Janukowycz
AFP
Ukraiński tygodnik "Korrespondent" opublikował zdjęcia 135-hektarowej rezydencji Meżyhiria (Międzygórze) pod Kijowem, użytkowanej przez prezydenta Wiktora Janukowycza.
Dzięki wykonanym z samolotu fotografiom czytelnicy po raz pierwszy mogli zobaczyć ten œciœle chroniony i wcišż budowany obiekt. Prezydent zapewnia, że do niego samego należš na tym terenie zaledwie dwa hektary ziemi i niewielki, 600-metrowy "domek". "Wykonane z lotu ptaka zdjęcia ukazujš cały rozmach budowy. Wywołuje ona szok. Na terenie 135 hektarów, nad Dnieprem na północ od Kijowa znajduje się kilka domów, w tym jeden 5-kondygnacyjny budynek z drewnianych bali, kaskada sztucznych jezior, sztuczna grota, lšdowisko dla helikopterów, ptaszarnia, szklarnie. Budowany jest tam klub konny, klub golfowy i przystań dla jachtów" - napisał naczelny redaktor "Korrespondenta" Witalij Sycz. "Prezydent oficjalnie przyznaje, że jest właœcicielem tylko częœci tych terenów, jednak jego argumenty nie wyglšdajš przekonujšco. Między jego domem a pozostałš częœciš terytorium nie ma płotu, wszystkiego tego pilnujš państwowe służby (...), a dokumenty dotyczšce całego kompleksu prowadzš do zbliżonych do prezydenta ludzi" - czytamy.
Ukraińskie media już od dawna próbujš ustalić, na jakiej podstawie Janukowycz użytkuje dawnš rezydencję państwowš Meżyhiria i skšd bierze pienišdze na prowadzone tam inwestycje. W ub. roku prezydent obiecał dziennikarzom, że pokaże im, w jakich warunkach żyje, jednak długo się z tej obietnicy nie wywišzywał. Kilka miesięcy temu Janukowycz zaprosił do siebie kilku dziennikarzy z lojalnych wobec niego mediów, lecz zobaczyli oni jedynie to, co oficjalnie jest jego własnoœciš.
ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL