Królewska posiadłość Janukowycza

aktualizacja: 07.10.2011, 19:56
Wiktor Janukowycz
Wiktor Janukowycz
Foto: AFP

Ukraiński tygodnik "Korrespondent" opublikował zdjęcia 135-hektarowej rezydencji Meżyhiria (Międzygórze) pod Kijowem, użytkowanej przez prezydenta Wiktora Janukowycza.

Dzięki wykonanym z samolotu fotografiom czytelnicy po raz pierwszy mogli zobaczyć ten ściśle chroniony i wciąż budowany obiekt. Prezydent zapewnia, że do niego samego należą na tym terenie zaledwie dwa hektary ziemi i niewielki, 600-metrowy "domek".
"Wykonane z lotu ptaka zdjęcia ukazują cały rozmach budowy. Wywołuje ona szok. Na terenie 135 hektarów, nad Dnieprem na północ od Kijowa znajduje się kilka domów, w tym jeden 5-kondygnacyjny budynek z drewnianych bali, kaskada sztucznych jezior, sztuczna grota, lądowisko dla helikopterów, ptaszarnia, szklarnie. Budowany jest tam klub konny, klub golfowy i przystań dla jachtów" - napisał naczelny redaktor "Korrespondenta" Witalij Sycz.
"Prezydent oficjalnie przyznaje, że jest właścicielem tylko części tych terenów, jednak jego argumenty nie wyglądają przekonująco. Między jego domem a pozostałą częścią terytorium nie ma płotu, wszystkiego tego pilnują państwowe służby (...), a dokumenty dotyczące całego kompleksu prowadzą do zbliżonych do prezydenta ludzi" - czytamy.
Ukraińskie media już od dawna próbują ustalić, na jakiej podstawie Janukowycz użytkuje dawną rezydencję państwową Meżyhiria i skąd bierze pieniądze na prowadzone tam inwestycje.
W ub. roku prezydent obiecał dziennikarzom, że pokaże im, w jakich warunkach żyje, jednak długo się z tej obietnicy nie wywiązywał. Kilka miesięcy temu Janukowycz zaprosił do siebie kilku dziennikarzy z lojalnych wobec niego mediów, lecz zobaczyli oni jedynie to, co oficjalnie jest jego własnością.

POLECAMY

KOMENTARZE