Literatura

Halina Mikołajska. Teatr i PRL - biografia aktorki

materiały prasowe
Rewelacyjna biografia Haliny Mikołajskiej. Jak gwiazda teatru z bankietów u Bieruta trafiła do KOR. Dla naszych czytelników mamy dwie książki
Joanna Krakowska napisała rewelacyjną książkę o wielkiej powojennej aktorce. To pierwszy tytuł jej poświęcony. „Halina Mikołajska. Teatr i PRL" jest rzetelnym i pełnym niuansów portretem, a do tego wciągającą historią o przemianie. Powstała sylwetka artystki, kochliwej kobiety i sfrustrowanej inteligentki, której życie i kariera były w dużym stopniu wytworem epoki. Potężny tom czyta się jak fascynującą powieść o nietuzinkowej osobowości w niezwykłych czasach. Zobacz na Empik.rp.pl Autorka nie nudzi teatrologicznymi analizami i nie przytłacza stosem faktów. Anegdoty o Mikołajskiej to perełki – świetnie ożywiają skomplikowaną i dość ponurą historię o Polsce Ludowej i socjalizmie w teatrze. Choćby wspomnienie, jak Mikołajska popisowo „poderwała" swego trzeciego męża Mariana Brandysa: „Siedzi pan przy niewłaściwym stoliku z niewłaściwą panią" – miała mu powiedzieć w zakopiańskim domu ZAIKS. I o tym, jak kilkuletnia Halinka już podczas debiutu w spektaklu dziecięcym poszła na całość. A w 1939 r. we Lwowie przemalowała portrety Lenina i Stalina, zostawiając na nich wielką literę „G", przez co wraz z matką i siostrami musiały uciekać do Krakowa. Tam zostały do końca okupacji. Nastoletnia Mikołajska zajmowała się szmuglowaniem papierosów i życiem towarzyskim. Tajny teatr traktowała niepoważnie – notorycznie spóźniała się na próby. Tak zresztą zostało. Dejmek serwował jej potężne kary finansowe, a Axer oszukiwał, podając wcześniejsze godziny prób. Gdy w 1946 r. debiutowała fenomenalną rolą Eurydyki w „Orfeuszu", zrozumiała, że „teatr to nie zabawa".
Krakowska trafnie opisuje realia, w jakich powstawał powojenny teatr i dojrzewali polscy inteligenci: „rozpoczął się między władzą a artystami czas wzajemnych umizgów (...), ale też kalkulacji i wyrachowania". Pokazuje absurdy i dwuznaczności wynikające z przywilejów, jakimi zagłaskiwano artystów – od orderów i bankietów po samochody i mieszkania. Ale podkreśla, że władzy nigdy nie udało się teatru zawłaszczyć. Mikołajska chodziła – jak inni – na przyjęcia, przyjmowała odznaczenia, grywała role sprzyjające ideologicznym celom. Z książki wynika, że były to role udane, nawet wybitne, choćby ta w „Juliuszu i Ethel" w reżyserii Aleksandra Bardiniego. Mikołajska była już „wielką polską tragiczką" i arcypopularną gwiazdą Teatru Telewizji, gdy po Październiku '56 i wydarzeniach marcowych przeżyła wewnętrzne rozliczenie. Krakowska pisze: „we własnych oczach była częścią aparatu propagandy". W przeciwieństwie do wielu znakomitych artystów jawnie demonstrowała swoje poglądy na długo przed triumfem „Solidarności". Znalazła się wśród założycieli KOR. W 1976 r. straciła możliwość pracy w telewizji i filmie. Erwin Axer nie pozwolił pozbawić jej etatu w Teatrze Współczesnym, ale pisał z rozgoryczeniem, że Mikołajska z „wielkiej aktorki staje się dyletantką w polityce". Dla niej teatr przestał być najważniejszy. Widzowie oklaskiwali na scenie już nie artystkę, ale opozycjonistkę nękaną przez funkcjonariuszy, zastraszaną i doprowadzoną do próby samobójczej. Odratowana z potężnej dawki valium napisała: „Ponad wszystko boję się bać". Z biografii wynika, że Mikołajska – aktorka wybitna, ale zmanierowana, kobieta kochana, ale uciekająca w romanse, troskliwa, ale apodyktyczna – była przede wszystkim odważna. Najpierw w teatrze, gdy jako 30-latka pozwalała się oszpecać i grała role starych potworów. A później w życiu, gdy zaryzykowała wszystko, co na scenie zdobyła. Joanna Krakowska "Halina Mikołajska. Teatr i PRL" WAB 2011 KONKURS: Dla naszych czytelników mamy 2 książki "Halina Mikołajska. Teatr i PRL". Wygrają 2 pierwsze zgłoszenia na adres kultura@rp.pl z linkiem do wybranej recenzji literackiej opublikowanej w Serwisie Kulturalnym rp.pl. W tytule mejla proszę wpisać "Halina". Start konkursu: czwartek, 13 października, godz. 13.00. Znamy już zwycięzców, poinformujemy ich drogą elektroniczną. Dziękujemy za udział w Konkursie :)
Zostań fanem serwisu na Facebooku.
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL