Roczna podstawa wymiaru składek: co ma limit 30-krotności do wysokości zasiłku

aktualizacja: 21.09.2011, 03:52

Po przekroczeniu rocznej podstawy wymiaru składek emerytalnej i rentowych można zyskać nie tylko na zmniejszeniu obciążeń na rzecz ZUS, ale i na kwocie chorobówki

- Nasz pracownik zachorował we wrześniu br. W listopadzie ubiegłego roku przestaliśmy za niego opłacać składki emerytalne i rentową, bo jego wynagrodzenie przekroczyło roczny limit podstawy ich wymiaru. Miesięczne zarobki zatrudnionego do końca grudnia 2010 wynosiły 8700 zł, a od 1 stycznia 2011 – 9000 zł. Jak naliczyć jego wynagrodzenie chorobowe za wrzesień br. (pięć dni choroby), jeżeli w listopadzie 2010, kiedy wystąpiło przekroczenie, przez trzy dni był on na zwolnieniu lekarskim?

Świadczenie to należy ustalić biorąc pod uwagę wynagrodzenie z okresu wrzesień 2010 – sierpień 2011. Szczególną uwagę trzeba jednak zwrócić na listopad i grudzień 2010. Pierwsze z nich trzeba odpowiednio uzupełnić, a obydwa należy pomniejszyć o mniejszą część składek społecznych potrąconych z przychodu zatrudnionego.

Przekroczony pułap

Obowiązuje zasada, że w każdym roku podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe jest ograniczona. Dotyczy to wszystkich ubezpieczonych, w tym pracowników. Składek nie można opłacać od kwoty wyższej niż równowartość 30-krotności prognozowanego na dany rok przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej.Jego wysokość znajdziemy w ustawie budżetowej, ustawie o prowizorium budżetowym lub ich projektach, jeżeli ustawy nie zostały uchwalone (art. 19 ustawy z 13 października 1998 o systemie ubezpieczeń społecznych, tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.). W 2010 r. limit ten wynosił 94 380 zł, a w 2011 – 100 700 zł.Jeśli od początku roku pracownik był zatrudniony tylko w jednej firmie, to pracodawca ma obowiązek narastająco zliczać jego oskładkowany przychód od początku roku i opłacać składki emerytalną i rentowe do osiągnięcia limitu. Pozostałe – chorobową, wypadkową, zdrowotną, na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych – nadal musi opłacać.
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE