Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Wybory parlamentarne 2011

Sikorski zwleka z wydaniem przepisów wyborczych

Radosław Sikorski
Fotorzepa, Dariusz Gorajski
Szef MSZ nie wydał jeszcze rozporzšdzenia o obwodowych komisjach wyborczych. A kandydatów do nich trzeba zgłosić do 16 wrzeœnia
– Jesteœmy trochę zaniepokojeni brakiem tych przepisów – mówi „Rz" Kazimierz Czaplicki, szef Krajowego Biura Wyborczego. Rozporzšdzenie, które martwi KBW, dotyczy liczby i siedzib obwodowych komisji wyborczych za granicš. Choć w konsulatach sš wstępne propozycje siedzib, to zgodnie z kodeksem wyborczym musi okreœlić je minister spraw zagranicznych. Szefa MSZ nie obliguje żaden termin, ale sprawy, które jego rozporzšdzenie ma regulować, sš już obwarowane konkretnymi terminami. Radosław Sikorski jest już bardzo spóŸniony. Bo tylko do końca tygodnia jest czas na zgłaszanie kandydatów do obwodowych komisji wyborczych za granicš. – Ale, żeby ich zgłosić, trzeba wiedzieć, do jakich komisji. Pan minister powinien to brać pod uwagę – dodaje Czaplicki.
Z kolei 19 wrzeœnia upłynie termin na podanie do publicznej wiadomoœci przez konsulów numerów obwodów głosowania i ich granic. Projekt ministerialnego rozporzšdzenia PKW zaopiniowała i odesłała do MSZ już 31 sierpnia. Sikorski zwleka z jego podpisaniem. W resorcie nie uzyskaliœmy odpowiedzi, kiedy to zrobi. Portal Wprost.pl napisał wczoraj, że opozycja podejrzewa drugie dno w sprawie. Karol Karski z PiS przypomina, że w pierwszej kolejnoœci na członków komisji wybiera się kandydatów zgłoszonych przez komitety. – A w zwišzku z brakiem przepisów PiS może nie zdšżyć dostarczyć kandydatur – mówi „Rz". Wówczas o składzie komisji zadecydujš konsulowie. – A oni podlegajš pod MSZ, którym kieruje PO – niepokoi się Karski.
ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL