Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Film

Kocha, lubi, szanuje: komedia romantyczna

Warner Bros Poland
Zabawna komedia romantyczna z pierwszorzędnymi rolami Steve'a Carella i Ryana Goslinga. Szkoda tylko, że film, który tak zgrabnie przełamuje gatunkowe klisze, w finale traci niemal cały swój urok.
Tego typu fabuły sš hymnem pochwalnym na czeœć miłoœci pełnej uniesień i wyciskajšcych łzy z oczu wzruszeń. Tymczasem w małżeństwie Cala (Carell) i Emily (Moore) ani o jednym, ani o drugim od dawna nie ma już mowy. Wzajemnš fascynację stłamsiła rutyna. Mimo to Cal doznaje szoku, gdy żona oœwiadcza mu, że przespała się z kolegš z pracy i chce rozwodu, tłumaczšc swoje postępowanie kryzysem wieku œredniego. Po rozstaniu z Emily Cal zaczyna regularnie odwiedzać pewien bar. Tam zwraca na siebie uwagę Jacoba (Gosling), playboya, potrafišcego w mgnieniu oka owinšć sobie wokół palca każdš kobietę. Jacob postanawia przywrócić Calowi poczucie utraconej męskoœci. Staje się jego nauczycielem w sprawach damsko-męskich... Z filmu wynika, że pogoń za uczuciem może zakończyć się bolesnym rozczarowaniem, a cenš za odzyskanie poczucia własnej wartoœci bywa instrumentalne traktowanie ludzi. Gdyby twórcy na tym poprzestali, mielibyœmy niezły komediodramat. Woleli jednak wysilony happy end – dlatego film ma trzy zakończenia. Od goryczy przez farsę ku banalnemu pokrzepieniu.
Mimo to nie wypada narzekać. Wiele rekompensuje gra Carella – zwłaszcza w konfrontacji z przebojowym Goslingiem. Pierwszy gra duże, zagubione dziecko. Drugi ucieleœnia doskonałego kochanka. Zderzenie tych przeciwieństw daje kapitalny efekt komediowy. Komedia romantyczna, USA 2011, reż. Glenn Ficarra, John Requa, wyk. Steve Carell, Julianne Moore  
ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL