Trudniej o zwrot VAT za materiały budowlane z powodu błędów

aktualizacja: 02.09.2011, 03:20

Rośnie liczba błędów we wnioskach o zwrot wydatków za materiały budowlane. Winna jest zmiana przepisów

 

Z danych izb skarbowych wynika, że liczba wniosków o zwrot VAT składanych przez osoby budujące dom lub remontujące mieszkanie utrzymuje się na poziomie podobnym do zeszłorocznego. Na Mazowszu np. złożono w pierwszej połowie 2011 r. 28 tys. wniosków, podobnie jak w analogicznym okresie 2010 r. W Małopolsce było to ok. 35 tys. wniosków w pierwszych sześciu miesiącach tego roku i w analogicznym okresie 2010 r. Wyraźny wzrost odnotowano w Izbie Skarbowej w Rzeszowie – z 28 tys. w połowie 2010 r. do prawie 32 tys. w połowie 2011 r.

Kłopotliwe obliczenia

Z początkiem 2011 r. wzrosła jednocześnie liczba pomyłek.– Błędy wiązały się głównie ze zmianą stawki VAT z 22 na 23 proc., co z kolei spowodowało zmianę limitu odliczeń – mówi Konrad Zawada z Izby Skarbowej w Krakowie.Do końca 2010 r. osoby fizyczne mogły odzyskać 68,18 proc. VAT zapłaconego w cenie towarów. Od 1 stycznia 2011 r. jest to 65,22 proc. VAT. Posiadający faktury ze stawkami 22 i 23 proc. muszą dokonać dwóch odrębnych obliczeń według dwóch różnych limitów i zsumować wynikające z nich kwoty.
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE