Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Styl życia

Bociany z ośrodka odlecš do Afryki

Fotorzepa, MW Michał Walczak
Bociany wychowywane w Oœrodku Rehabilitacji Zwierzšt Chronionych w Przemyœlu biorš udział w bocianim sejmiku. W najbliższych dniach powinny odlecieć do Afryki
Trzy bociany wykluły się w gnieŸdzie położonym na ziemi. Ich rodzice nie latajš, majš trwale uszkodzone skrzydła. - Latać uczyły się skaczšc z systematycznie podnoszonej przez pracowników oœrodka drewnianej platformy. Najpierw skakały, a potem nagle odkryły, że potrafiš latać - powiedział lekarz weterynarii Radosław Fedaczyński. Nauka trwała nieco dłużej niż u rówieœników wychowywanych w gniazdach na budynkach, czy słupach energetycznych. - Trójka naszych podopiecznych musiała pokonać lęk wysokoœci, to była dla nich zasadnicza bariera - dodał Fedaczyński.
Od wielu tygodni bociany sš w pełni lotne, dobrze odżywione i gotowe do podróży do Afryki. Œwiadczy o tym ich uczestnictwo w bocianim sejmiku, który odbywa się w pobliżu oœrodka. - Zostały zaakceptowane w grupie, a to oznacza, że lada dzień, chyba jeszcze w tym tygodniu, wyruszš do miejsc zimowania przez Bramę Przemyskš - zaznaczył lekarz weterynarii. Fedaczyński nie martwi się o ich samodzielnoœć. - W prawdzie przez pierwsze tygodnie były dokarmiane przez nas, ale szybko same nauczyły się poszukiwać pożywienia. W jego zdobywaniu nie różniš się od rówieœników bytujšcych w naturalnych warunkach - zauważył. Na wiosnę para kalekich bocianów, stale rezydujšca w przemyskim oœrodku, zbudowała na ziemi gniazda, złożyła cztery jaja i doczekała się potomstwa. Wykluły się trzy bociany. Bociany bardzo rzadko składajš jaja w gniazdach usytuowanych bezpoœredni na ziemi. Obawiajš się drapieżników, m.in. lisów, więc budujš je wysoko. Fedaczyński nie wyklucza, że dziwne zachowanie kalekich bocianów mogło mieć zwišzek z założeniem w ubiegłym roku w oœrodku systemu odstraszania drapieżników, tzw. elektrycznego pastucha. Przemyski oœrodek działa od ponad 20 lat. Sš tam leczone ptaki i zwierzęta głównie z Podkarpacia, ale również i z sšsiednich województw.
ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL