Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Styl życia

Przemyśl. We wrześniu powstanie placówka leczenia rysi

Ryœ
Fotorzepa, Jak Jakub Dobrzyński
We wrzeœniu w Przemyœlu rozpocznie pracę placówka leczeniarysi. Trafiš tu rysie poszkodowane w wypadkach i ranione przez kłusowników - poinformował Radosław Fedaczyński, lekarz weterynarii tego oœrodka.
Placówka będzie działać w ramach miejscowego Oœrodka Rehabilitacji Zwierzšt Chronionych - Trwajš już prace wykończeniowe obiektu. Za kilka tygodni trafiš do niego pierwsi pacjenci - powiedział. Obok budynku, gdzie będš leczone rysie, będzie duża woliera dla drapieżników w trakcie rehabilitacji. - Chcemy jak najszybciej rozpoczšć leczenie, bo pojawiły się już pierwsze sygnały o rysiach potrzebujšcych pomocy. Od wrzeœnia będš do nas trafiać rysie poszkodowane w wypadkach komunikacyjnych lub ranione przez kłusowników. Obecnie wymagajšce leczenia osobniki sš przekazywane do innych ogrodów w kraju - dodał Fedaczyński.
Inwestycja ma kosztować ponad 50 tys. zł. Powstaje przy pomocy Karpackiej Spółki Gazownictwa. Lasy Podkarpacia, głównie Bieszczad, Beskidu Niskiego oraz pogórzy Dynowskiego i Przemyskiego sš największš w Polsce ostojš rysia. Na Podkarpaciu żyje ponad 200 rysi. Należš do zwierzšt, które widuje się niezmiernie rzadko. Ich tropy można czasami spotkać tylko w dzikich, niedostępnych œródleœnych kotlinach. Ryœ jest gatunkiem rzadkim, objętym rygorystycznš ochronš. Częœciej pojawia się w niższych partiach gór, w pobliżu siedzib saren, które sš głównym obiektem jego polowań. Sporadycznie atakuje jelenie. W przeciwieństwie do innych drapieżników, nie uznaje padliny. Woli mięso œwieżo upolowane. Jest drapieżnikiem z rodziny kotów. Ma bršzowo-szarš skórę w czarne cętki, na końcach uszu pędzelki czarnych włosów. Jego długoœć dochodzi do 130 cm, długoœć ogona do 30 cm. W Polsce, choć mniej licznie, rysie występujš również w Puszczy Białowieskiej i Tatrach. Sztucznie zasiedlono je też w Kampinoskim Parku Narodowym.
ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL