Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Finanse

Ameryka uratowana, ale dolar traci

Bloomberg
Zgoda na wyższy limit długu w USA nie uspokoiła inwestorów. Pienišdz Helwetów dalej umacnia się wobec euro, dolara i złotego. Rentownoœć włoskich i hiszpańskich obligacji jest najwyższa od 1997 roku
Na 12 godzin przed wyznaczonym terminem (po godz. 18 polskiego czasu) Senat USA przegłosował zmiany (stosunkiem głosów 74 do 26), które sprawiš, że dług publiczny może wzrosnšć ponad wyznaczony limit 14,3 bln dol. Jedynš rzeczš jaka pozostała to podpis prezydenta Baracka Obamy. Stało się to około godziny 20 czasu polskiego. W nocy z poniedziałku na wtorek czasu warszawskiego porozumienie o podwyższeniu długu o 2,4 bln dolarów i cięć wydatków budżetowych przynajmniej tej wielkoœci przegłosowała Izba Reprezentantów. Od poczštku było wiadomo, że w Senacie nie powinno być problemów z zatwierdzeniem porozumienia, bo zdecydowanš większoœć ma tam Partia Demokratyczna. Tyle że w Izbie Reprezentantów prezydent nie otrzymał pełnego poparcia swojej partii – 95 deputowanych głosowało za porozumieniem i tyle samo przeciwko. A przy tym i demokraci, i republikanie byli nie do końca zadowoleni z porozumienia. Partia Obamy – bo nie udało im się podnieœć podatków w celu zwiększenia przychodów budżetu, republikanie – bo cięcia wydatków mogły ich zdaniem być większe. Wiadomo jednak, że prezydent nie zamierza przedłużać zwolnień podatkowych wprowadzonych przez George'a Busha.
Przy tym i zatwierdzenie porozumienia, i podpisanie ustawy przez prezydenta Obamę nie gwarantuje, że agencje oceny wiarygodnoœci kredytowej utrzymajš obecny rating AAA. Kiedy już zostanie  ostatecznie zażegnany spór o limit zadłużenia, Amerykanie na poważnie muszš wzišć się do naprawy gospodarki.  Najważniejsze jest pobudzenie  wzrostu PKB, tak aby miesięcznie powstawało ponad  150 tysięcy miejsc pracy. Tylko wtedy  można liczyć na obniżenie bezrobocia. – Teraz, gdy obawy o niewypłacalnoœć USA mamy już za sobš, wszyscy koncentrujš się na tempie wzrostu gospodarczego. A że jest ono niemrawe, trwa ucieczka ku aktywom bezpiecznym – powiedział Mark Bonzo, zarzšdzajšcy funduszami Security Global Investors. Było to wyraŸnie widoczne na rynku walutowym, gdzie trzeci dzień z rzędu rekordy biły notowania szwajcarskiej waluty. Za franka płacono 3,6739 zł lub blisko 1,3 dolara. Kurs euro wobec franka po raz pierwszy w historii obniżył się poniżej 1,1, a analitycy nie wykluczajš, że wartoœć tych walut wkrótce się zrówna. Ale drożały też inne bezpieczne aktywa – amerykańskie i niemieckie obligacje skarbowe oraz złoto. Za uncję tego kruszcu trzeba było wczoraj zapłacić nawet 1641 dol., o ponad 10 proc. więcej niż jeszcze miesišc temu. W niełasce pozostajš aktywa postrzegane jako ryzykowne, m.in. akcji. Amerykański indeks S&P 500 zniżkował dzisiaj po raz siódmy z rzędu tracšc ok. 1 proc. Paneuropejski indeks Stoxx 600 spadł o 1,9 proc., a WIG20 o 1,3 proc. Taniały też obligacje skarbowe krajów z obrzeży strefy euro. Rentownoœć dziesięciolatek Hiszpanii i Włoch osišgnęła przejœciowo najwyższe poziomy od 1997 r., odpowiednio 6,2 i 6,4 proc. Rentownoœć dwuletnich obligacji włoskich po raz pierwszy przerosła rentownoœć analogicznych papierów polskich. Nastroje na rynkach pogorszyły się po tym, gdy amerykański Departament Handlu podał, że w czerwcu tamtejsi konsumenci po raz pierwszy od niemal dwóch lat ograniczyli wydatki konsumpcyjne. Spadły one o 0,2 proc. w stosunku do maja, po wzroœcie o 0,1 proc. miesišc wczeœniej. To kolejny w ostatnich tygodniach dowód, że gospodarka USA hamuje. – Fiskalny hamulec w USA nie mógł zostać wciœnięty w gorszym momencie  – ocenili analitycy firmy Brown Brothers Harriman, nawišzujšc do cięć budżetowych.

Jak taniej kupić franki na spłatę raty kredytu

Najprostszym sposobem zdobycia franków  w rozsšdnej cenie jest kupno gotówki w kantorze. Spread (różnica między kursem kupna i sprzedaży) nie powinien wtedy przekroczyć 3 proc., a przy jednorazowym większym zakupie można negocjować kurs wymiany.  Poza tym kilka banków, które same nie udzieliły zbyt wielu kredytów we frankach, pozwala klientom pozyskać tę walutę taniej, niż po stawkach z podstawowych tabel kursowych. I tak oferta Tanie Franki w Citi Handlowym polega na obniżeniu spreadu do 3 proc. Walutę można więc kupić około 1,5 proc. drożej od jej wartoœci rynkowej. Posiadacze niektórych kont osobistych w Raiffeisen Banku mogš korzystać z internetowej platformy transakcyjnej  R-Dealer i kupować tam franki około 0,5 proc. powyżej  stawek z rynku międzybankowego. Z kolei Alior Bank pozwala taniej kupować szwajcarskš walutę posiadaczom jednego z kont oszczędnoœciowych. Wpłacone lub przelane tam złote bank wymienia na franki po kursie z około 1 proc. marżš. Ciekawym rozwišzaniem sš internetowe serwisy wymiany walut, przeznaczone zarówno dla konsumentów, jak i dla firm. Aby kupić za ich poœrednictwem franki, trzeba posiadać konto w tej walucie w dowolnym krajowym banku. Przykładem takiego serwisu jest Internetowykantor.pl, proponujšcy korzystniejsze kursy niż tradycyjne kantory. Nieco inaczej działa serwis Walutomat.pl, który jedynie poœredniczy w wymianie walut pomiędzy dwojgiem użytkowników po uzgodnionym przez nich kursie. Franki trzeba nie tylko kupić, ale też dostarczyć do banku, który udzielił kredytu. Najszybszym i najtańszym sposobem jest wpłata gotówki w oddziale. Walutowy przelew między krajowymi bankami wišże się niekiedy ze sporymi kosztami. Opłatę może pobrać nie tylko bank realizujšcy, ale i przyjmujšcy zlecenie. Trzeba też go zlecić z kilkudniowym wyprzedzeniem.
ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL