Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Œwiat

Ocaleli z ataków 9/11nie zostali zaproszeni na rocznicę

Miejsce, w którym stały wieżowce World Trade Center
AFP
Osoby ocalałe z zamachów na World Trade Center nie zostały zaproszone na obchody dziesištej rocznicy tragedii. Sš rozgoryczeni i walczš o zmianę decyzji
Rzecznik biura burmistrza Nowego Jorku Michaela Bloomberga, Andrew Brent, przypomniał, że w minionych latach ocaleli byli dopuszczani do udziału w ceremonii. - W tym roku, w dziesištš rocznicę 11 wrzeœnia, uroczystoœci sš dla rodzin ofiar i (...) ocaleli nie będš mieli okazji uczestniczenia w obchodach - dodał. Także personel Pomnika Pamięci przewiduje rekordowš frekwencję z udziałem rodzin ofiar. Wyjaœnia, że tereny pomnika majš ograniczonš powierzchnię, bo z powodu prac budowlanych otacza je ogrodzenie.
Ocaleli z zamachów sš zrzeszeni w grupie liczšcej 1400 osób. O decyzji władz miejskich dowiedzieli się niedawno. - To prawdziwy policzek po tym wszystkim, co już przeszliœmy - powiedziała Shannon Loy cytowana przez lokalny portal internetowy na Manhattanie, www.DNAinfo.com. 11 wrzeœnia 2001 roku uciekła z World Trade Center, gdzie była w celach biznesowych. Nie brała nigdy udziału w uroczystoœciach i miała nadzieję po raz pierwszy spotkać innych ocalałych, aby posłuchać ich przeżyć i dowiedzieć się, jak radzili sobie przez ostatnich 10 lat. Loy mieszka w Kansas City, w stanie Montana. Od czasu tragedii nie była jeszcze w Nowym Jorku, bo chciała o wszystkim zapomnieć, jednak w 10 lat póŸniej postanowiła pojechać tam z rodzinš. Rozpoczęła internetowš kampanię, w której apeluje do władz miasta, by ponownie rozważyły swš decyzję. Pod petycjš zebrano już ponad 500 podpisów. Towarzyszy im wiele komentarzy podyktowanych niewygasłymi jeszcze emocjami. Jak mówił w telewizji Fox News przedstawiciel grupy Richard Zimbler, szczególnie rozczarowany jest tym, że żadnego z jej członków nie poproszono dotšd o wyczytanie nazwisk ofiar w trakcie kolejnych uroczystoœci rocznicowych. - Bioršc pod uwagę, że sš to nazwiska naszych przyjaciół, sšsiadów i współpracowników, zawsze czujemy, że zaraz po członkach rodziny, nikt inny nie jest bardziej odpowiedni do czytania nazwisk niż ci, którzy ocaleli - argumentował Zimbler. Jego grupa jest zdeterminowana. Zamierza w ten czy inny sposób uhonorować zabitych w rocznicę ataków 9/11.
ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL