Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Media

Śledztwo w sprawie Ziętary trafi do Krakowa

Jarosław Ziętara, dziennikarz œledczy z Poznania, zaginšł 1 wrzeœnia 1992 r. w drodze do pracy. Jego zwłok nie odnaleziono. fot. z archiwum rodzinnego J. Ziętary
__Archiwum__
Œledztwo w sprawie porwania i możliwego zabójstwa poznańskiego dziennikarza Jarosława Ziętary trafi do krakowskich œledczych – zdecydował prokurator generalny.
Postępowaniem zajmie się Prokuratura Apelacyjna w Krakowie. Œledztwo zostało wznowione po 12 latach. Dziennikarza uprowadzono zaœ 19 lat temu. Jarosław Ziętara był dziennikarzem „Gazety Poznańskiej", jednym z prekursorów dziennikarstwa œledczego. Zajmował się sprawami przestępstw gospodarczych, również takich, w których zachodziło podejrzenie łamania prawa przez urzędników państwowych i zaangażowania w nie funkcjonariuszy służb specjalnych. 1 wrzeœnia 1992 r. wyszedł z domu w Poznaniu do redakcji. Zaginšł - do tej pory nie odnaleziono jego ciała, nie ustalono również, co się z nim stało. Poznańska prokuratura œledztwo w sprawie jego uprowadzenia wszczęła dopiero rok po zaginięciu dziennikarza. Już w 1994 r. w dochodzeniu pojawił się anonimowy donos, jakoby za jego œmierciš mogli stać funkcjonariusze dawnego Urzędu Ochrony Państwa. Tej wersji prokuraturze nie udało się zweryfikować - we wrzeœniu 1994 r. Jerzy Zimowski, ówczesny wiceszef MSW, napisał do Stefana Œnieżki, wówczas zastępcy prokuratora generalnego, że Jarosław Ziętara nie pozostawał w zainteresowaniu UOP i nie figuruje w ewidencji ani materiałach archiwalnych urzędu. Jednak jak ujawnił kilka lat póŸniej Krzysztof KaŸmierczak, dziennikarz „Głosu Wielkopolskiego" badajšcy sprawę zaginięcia Jarosława Ziętary - służby specjalne mocno interesowały się młodym dziennikarzem, najprawdopodobniej był zapraszany na rozmowy do bydgoskiej delegatury UOP. Teraz ten wštek sprawdza sejmowa komisja ds. służb specjalnych.
Jak pisała „Rz", w 1999 r. postępowanie w sprawie uprowadzenia Ziętary zostało umorzone. W maju bieżšcego roku redaktorzy pięciu największych polskich gazet zwrócili się jednak z apelem do prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta i premiera Donalda Tuska o podjęcie działań, które sprawę pozwolš wyjaœnić. Opublikowały go „Rzeczpospolita", „Fakt", „Gazeta Wyborcza", „Super Express" i dziennik „Polska". Redaktorzy prosili o podjęcie umorzonego œledztwa, a także o ujawnienie informacji, które w tej sprawie majš służby specjalne. Andrzej Seremet takš decyzję w czerwcu podjšł.
ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL