Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Komentarze

Marek Magierowski: Barack Obama wycoofuje USA z Afganistanu

Najdłuższa wojna nowoczesnej Ameryki właœnie dobiega końca. Barack Obama zapowiedział wycofanie z Afganistanu – do lata przyszłego roku – w sumie 33 tysięcy żołnierzy.
Prezydent USA jest przekonany, że Afgańczycy już wkrótce sami zadbajš o własne bezpieczeństwo, że wojujšce ze sobš frakcje i plemiona osišgnš polityczny kompromis, a do rozmów pokojowych uda się włšczyć talibów. Że być może – jak zauważył jeden z doradców Obamy – "Afganistan nie przeistoczy się od razu w idealnš demokrację, ale przynajmniej sam stanie na nogi". Prezydent sporo ryzykuje, bo "afganizacja" tego konfliktu może się skończyć tak samo jak "wietnamizacja" wojny w Wietnamie, do której dšżył  40 lat temu Richard Nixon, chcšc odcišżyć amerykańskš armię. Obama czyta jednak sondaże: według jednego z nich 56 proc. jego rodaków, najwięcej od rozpoczęcia wojny, domaga się szybkiego wycofania oddziałów z Afganistanu. Większoœć z nich uważa także, że po zabiciu Osamy bin Ladena Ameryka nie ma tam już nic do roboty. Dla walczšcego o reelekcję prezydenta obrazki uœmiechniętych żołnierzy wracajšcych z Hindukuszu, rzucajšcych się  w objęcia stęsknionych żon  i zatroskanych matek mogš być ważnym elementem kampanii. Obama wie także, że jego kraj nie jest już w stanie udŸwignšć ciężaru finansowego tej wojny. Podatnicy płacš na niš miesięcznie 10 miliardów dolarów. Jak wytłumaczyć wyborcom potrzebę takich wydatków, gdy wcišż nie widać końca gospodarczego kryzysu?
Nie chodzi tutaj jednak wyłšcznie o polityczne kalkulacje Obamy. Być może jesteœmy właœnie œwiadkami końca epoki interwencji militarnych Stanów Zjednoczonych na całym globie. Lekcje Somalii, Iraku i Afganistanu były dla USA nie tylko bardzo kosztowne, ale i traumatyczne. Tak naprawdę jedynš wojnš po 1945 roku, którš udało się wygrać bez niedopowiedzeń i wštpliwoœci, bez dręczšcych "ale", była... zimna wojna ze Zwišzkiem Sowieckim. Amerykanie sš już tym zmęczeni i nie chcš odgrywać roli wiecznego œwiatowego żandarma. Tylko kto tę rolę przejmie?
ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL