Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Sšdownictwo

Będzie śledztwo w sprawie uprowadzenia dziennikarza

Prokuratur generalny Andrzej Seremet
Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski
Prokurator Generalny Andrzej Seremet polecił podjšć postępowanie w sprawie uprowadzenia przed 18 laty poznańskiego dziennikarza Jarosława Ziętary - dowiedziała się „Rz”.
- W trakcie analizy akt œledztwa zostały ujawnione okolicznoœci, które mogš być zweryfikowane tylko w toku czynnoœci procesowych. Stšd decyzja o podjęciu na nowo umorzonego w 1999r postępowania- mówi „Rz” prokurator Mateusz Martyniuk, rzecznik prasowy Prokuratora Generalnego. Jarosław Ziętara  był dziennikarzem „Gazety Poznańskiej”, jednym z prekursorów dziennikarstwa œledczego w Polsce. Zajmował się sprawami przestępstw gospodarczych, również takich, w których zachodziło podejrzenie łamania prawa przez urzędników państwowych i zaangażowania w nie funkcjonariuszy służb specjalnych. 1 wrzesnia 1992 r wyszedł z domu w Poznaniu do redakcji. Zaginšł bez œladu- do tej pory nie odnaleziono jego ciała, nie ustalono również co się z nim stało. Poznańska prokuratura œledztwo w sprawie jego uprowadzenia wszczęto dopiero rok po zaginięciu dziennikarza. Już w 1994 r w dochodzeniu pojawił się anonimowy donos jakoby za jego œmierciš mogli stać funkcjonariusze dawnego Urzędu Ochrony Państwa. Tej wersji prokuraturze nie udało się zweryfikować- we wrzeœniu 1994 r. Jerzy Zimowski, ówczesny wiceszef MSW, napisał do Stefana Œnieżki, wówczas zastępcy prokuratora generalnego, że Jarosław Ziętara nie pozostawał w zainteresowaniu UOP i nie figuruje w ewidencji ani materiałach archiwalnych urzędu. Jednak jak ujawnił kilka lat póŸniej Krzysztof KaŸmierczak, dziennikarz „Głosu Wielkopolskiego” badajšcy sprawę zaginięcia Jarosława Ziętary- służby specjalne mocno interesowały się młodym dziennikarzem, najprawdopodobniej był zapraszany na rozmowy do bydgoskiej delegatury UOP. Teraz ten wštek sprawdza sejmowa komisja ds. służb specjalnych
W 1999 r postępowanie w sprawie uprowadzenia Ziętary zostało umorzone. W maju bieżšcego roku redaktorzy pięciu największych polskich gazet zwrócili się z apelem do prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta i premiera Donalda Tuska o podjęcie działań, które sprawę pozwolš wyjaœnić.  Opublikowały go „Rzeczpospolita", „Fakt", „Gazeta Wyborcza", Super Express" i dziennik „Polska". Redaktorzy naczelni prosili w nim o podjęcie umorzonego w 1999 r. œledztwa w sprawie uprowadzenia i œmierci dziennikarza œledczego Jarosława Ziętary. A także o ujawnienie informacji, które w tej sprawie majš służby specjalne. - Postępowanie zostanie podjęte, pozostaje w bezpoœrednim zainteresowaniu prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta- mówi prokurator Mateusz Martyniuk Nie wiadomo jeszcze, która prokuratura poprowadzi wznowione œledztwo- dzisiaj poznańska okręgówka ma poprosić o zmianę właœciwoœci miejscowej.
ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL