Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Ekonomia

Pierwszy gaz z polskich łupków już za dwa lata?

Bloomberg
Mamy ambicję, by w cišgu 24 miesięcy na rynku pojawił się pierwszy gaz łupkowy – obiecał w Krakowie Marek Karabuła, wiceprezes PGNiG
Uczestnicy zorganizowanej na Akademii Górniczo-Hutniczej konferencji "Nowe metody i technologie w geologii naftowej, wiertnictwie i gazownictwie" sš przekonani, że inwestować w łupki warto. – Te dwa lata to realny termin. Oczywiœcie, mówimy o niewielkiej iloœci gazu  na poczštek – zapewnił "Rz" Tadeusz Patzek z Uniwersytetu Austin w Teksasie. – Amerykański przemysł już wie, że wydobycie tego surowca może się opłacać. Polski przemysł jeszcze pewnoœci nie ma. Trzeba się odważyć – dodaje. Dotychczas w Polsce wykonano  tylko siedem odwiertów w poszukiwaniu tego paliwa, aby wydobycie się opłacało, potrzebnych jest ich co najmniej kilka tysięcy.
Według Jerzego WoŸniaka z firmy Halliburton najważniejszym wyzwaniem dla przemysłu i polityków jest przekonanie zwykłego Kowalskiego, iż gaz łupkowy to dla niego szansa, a nie zagrożenie. Czyli miejsca pracy i pienišdze, a nie niszczenie œrodowiska naturalnego. Potrzebna jest kampania informacyjna i edukacyjna, która dotarłaby do zwykłych obywateli. Wcišż pojawiajš się też wštpliwoœci co do opłacalnoœci wydobycia. – Jestem umiarkowanym optymistš. Wydobycie tego gazu na poziomie, który będzie miał znaczenie dla naszej gospodarki, to kwestia jakichœ dziesięciu lat – mówił prof. Jakub Siemek z AGH. Przez ten czas trzeba w odwierty i rozwój technologii inwestować. A za dziesięć lat Gazprom może obniżyć cenę – ostrzegał. – Jesteœmy na razie do wydobycia na większš skalę nieprzygotowani prawnie ani technologicznie – twierdzi Stanisław Szafran, geolog naftowy. – Polska może stać się europejskim liderem w tej branży. Trzeba – w porozumieniu z naukowcami i przemysłem – wypracować własny model postępowania, który nie musi być kopiš wzorców amerykańskich – uważa natomiast prowadzšcy debatę Guy E. Lewis z Gas Technology Institute w Chicago. – W USA też sš tacy, którzy na tym interesie stracš. Ale sš i firmy, które doskonale zarabiajš – mówi Tadeusz Patzek. – To się musi PGNiG opłacać – obiecuje prezes Karabuła. O obietnicach prezesa Karabuły informowaliœmy już w kwietniu.
ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL