Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Œwiat

Rosja finansowała demonstracje opozycji w Gruzji?

Prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili
Fotorzepa, Kuba Kamiński kkam Kuba Kamiński Kuba Kamiński
Gruziński prezydent Micheil Saakaszwili oœwiadczył, że dysponuje dowodami na finansowanie przez Rosję demonstracji opozycji w Gruzji pod koniec maja
Saakaszwili udzielił wywiadu rosyjskiemu opozycyjnemu tygodnikowi "Nowoje Wriemia/ New Times". - Nie ma żadnych wštpliwoœci, że było to finansowane stamtšd. Mamy wiele dowodów i sšdzę, że będziemy mogli podać do wiadomoœci publicznej, iż akcje te były niestety finansowane przez Rosję - dodał. Demonstracje, organizowane przez wiele dni w maju w centrum Tbilisi, zostały brutalnie rozpędzone przez policję w nocy z 25 na 26 maja. Dwie osoby, w tym policjant, zginęły pod kołami samochodów, którymi demonstranci uciekali przed atakiem policji. Władze utrzymujš, że był to konwój przywódczyni opozycji Nino Burdżanadze.
Opozycja oskarża prozachodniego prezydenta o autorytaryzm i obarcza odpowiedzialnoœciš za klęskę w wojnie z Rosjš w sierpniu 2008 roku. Saakaszwili bronił w wywiadzie interwencji gruzińskiej policji, oceniajšc, że była ona "całkowicie na miejscu". - Nie sšdzę, by reakcja była ostra. Mieliœmy do czynienia z ludŸmi, którzy dšżyli do wywołania przemocy - oœwiadczył. W ostatnich latach Saakaszwili oskarżał rosyjskie służby o organizowanie ataków na gruzińskim terytorium. Gruziński prezydent w wywiadzie dla rosyjskiego tygodnika wyraził ponadto opinię, że premier Rosji Władimir Putin dšży do odzyskania kontroli nad Gruzjš. - (Putin) chce przywrócić Zwišzek Radziecki i nie kryje się z tym - zaznaczył Saakaszwili.
ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL