Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Fundacja Lecha Wałęsy w willi Narutowicza

Willa Narutowicza
Fotorzepa, Rafał Guz rg Rafał Guz
Willa Narutowicza będzie warszawskš siedzibš Fundacji "Instytut Lecha Wałęsy". Dziœ marszałek województwa mazowieckiego oraz prezes Instytutu podpisali umowę dzierżawy obiektu położonego przy ulicy Parkowej niedaleko Belwederu.
Willa będzie reprezentacyjnš siedzibš Lecha Wałęsy w stolicy, tu będzie prowadzona działalnoœć edukacyjna, będš odbywały się spotkania i konferencje, a były prezydent będzie mogł przyjmować goœci. Jak zaznacza Lech Wałęsa, willa stanie się miejscem spotkań i dyskusji. Były prezydent powiedział, że w Warszawie nie miał dobrego miejsca i jednoczeœnie mówił, że willa nie jest jego własnoœciš on jedynie "jest na sztandarach". Lech Wałęsa podkreœlił, że po wyremontowaniu budynku będzie to ważne miejsce, Jednoczeœnie Wałęsa zauważył, że sšsiedztwo z prezydentem Komorowskim też jest dobre, "ponieważ będzie można pomagać i korygować". Prezydent Bronisław Komorowski, który uczestniczył w podpisaniu umowy podkreœlił, że jest zadowolony z nowego i interesujšcego sšsiada i- jak żartobliwie dodał- "to on będzie miał z górki, a Lech Wałęsa do góry - jednak zapowiedział, że zawsze mogš spotkać się w Łazienkach Królewskich.
Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik przypomniał, że Willa Narutowicza powstała dla pierwszego prezydenta II Rzeczpospolitej. Jego zdaniem przekazanie obiektu na potrzeby Fundacji "Instytut Lecha Wałęsy" będzie gwarancjš, że będzie to miejsce otwarte. Zarzšd województwa długo zastanawiał się na jaki cel przeznaczyć obiekt. Cel musiał być szlachetny - mówił Struzik. Willa Narutowicza powstała około 1921 roku, jest zbudowana w stylu dworkowym. Obiekt jest położony w bezpoœrednim sšsiedztwie Łazienek Królewskich, Belwederu i obiektów rzšdowych. Willa musi zostać wyremontowana.
ródło: Polskie Radio

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL