Kiedy można odliczyć podatek naliczony VAT

aktualizacja: 23.05.2011, 12:30
Foto: tv.rp.pl
- Zasadą jest, że podatnik VAT ma prawo odliczyć podatek naliczony, zapłacony w cenie towarów i usług nabytych w celu wykonywania działalności gospodarczej. Kiedy jednak podatek ten można odliczyć?
Odpowiada Joanna Ryś - Bednarczyk z KR Audyt Sp. z o.o.:
Przede wszystkim zakupy towarów i usług muszą być związane z czynnościami opodatkowanymi. Generalną zasadą jest, że podatek naliczony można odliczyć z chwilą otrzymania faktury VAT od kontrahenta, ewentualnie w deklaracji za jeden z dwóch następnych miesięcy. Jeżeli więc na przykład podatnik otrzymał fakturę VAT w maju, to podatek naliczony z niej wynikający może odliczyć w rozliczeniu za maj bądź w rozliczeniu za czerwiec lub lipiec.
W ustawie o VAT są jednak wyjątki od generalnej zasady dotyczącej odliczania podatku naliczonego, kiedy to prawo do odliczenia VAT powstanie na przykład w rozliczeniu za miesiąc płatności wskazany na fakturze.Taki wyjątek dotyczy na przykład powszechnie występujących u każdego podatnika faktury za media, czyli za telefon, energię elektryczną, gaz, wywóz nieczystości. W tym wypadku jeżeli podatnik nie odliczy podatku naliczonego VAT w rozliczeniu za miesiąc płatności wskazanym na fakturze, wówczas również może dokonać tego w rozliczeniu za dwa następne miesiące.
Inny wyjątek dotyczy faktur otrzymywanych od małego podatnika VAT (faktury VAT-MP). Podatnikowi, który je otrzyma przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego dopiero w rozliczeniu za miesiąc zapłaty należności wynikającej z takiej faktury, Podatnik może dokonać tego w całości lub -  jeżeli uregulował tylko część należności  części - w tej części. Jeżeli jednak podatnik nie zapłaci w terminie wynikającym z faktury, to może odliczyć podatek naliczony dopiero po upływie 90 dni od otrzymania towaru lub wykonania usługi. Dlatego też warto zwracać szczególną uwagę na takie faktury, aby w trakcie kontroli podatkowej nie narazić się na konsekwencje związane z przedwczesnym odliczeniem podatku naliczonego.
Podstawa prawna:
art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług
§ 18 rozporządzenia ministra finansów z 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2011 r. nr 73 poz. 392)
Podatek VAT będzie przedmiotem kursu na specjalistę ds. VAT, który odbędzie się 26-29 maja 2011 r. w siedzibie naszej redakcji.
Więcej informacji na stronie: www.rp.pl/szkolenia
Zobacz rozmowę wideo z Joanną Ryś-Bednarczyk
 
Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE