Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Styl życia

Na ugryzienia meszek - okłady z roztworu octu

Fotorzepa, Magda Starowieyska Magda Starowieyska
Na œlady po ugryzieniach meszek można stosować chłodne okłady z roztworu wody i octu lub sody oczyszczonej. Jeœli jednak objawy będš silne, należy udać się do lekarza - mówi alergolog, prof. Edward Zawisza
Zawisza podkreœlił, że występowanie reakcji uczuleniowych na ukšszenia meszek jest problemem dosyć poważnym i powszechnym. - To małe owady, które występujš okresowo, ale sš takie lata, gdy jest ich bardzo dużo, a ten rok do nich należy - zaznaczył. - Sš dużym utrapieniem w aglomeracjach miejskich - podkreœlił. Zaznaczył, że meszki nie przenoszš chorób, jednak ich œlina jest na tyle toksyczna, że po ukšszeniu może powodować silne reakcje alergiczne. "Reakcje po ugryzieniach meszek sš niezwykle ucišżliwe - dajš bardzo silny œwišd skóry". Podkreœlił jednak, że w przeciwieństwie np. do pszczół czy os, przed skutkami ukšszeń meszek nie można się zabezpieczyć poprzez zabieg odczulenia. Zawisza zwrócił uwagę, że chociaż ugryzienia meszek raczej nie sš niebezpieczne, to do lekarza należy zgłosić się, gdy wystšpiš objawy ogólne: bóle stawów, zaburzenia rytmu serca, dreszcze, podwyższona temperatura. Lekarza należy odwiedzić także wtedy, gdy wystšpiš bardzo duże odczyny na skórze - "wielkoœci orzecha włoskiego, dłoni, a œrodek ukšszenia jest martwiczy - ciemny, czarny, a dookoła jest zaczerwienienie" - wyjaœnił profesor.
Z kolei domowymi sposobami na łagodzenie objawów po ugryzieniach meszek sš chłodne okłady z roztworu wody i octu - łyżka octu na szklankę wody lub sody oczyszczonej - też łyżka sody na szklankę wody. Jeœli wystšpi opuchlizna nóg - meszki silne uczulajš na stopach i podudziach - należy unosić jak najwyżej nogi. Profesor powiedział, że œlady po ugryzieniach meszek - leczone domowymi sposobami - znikajš zazwyczaj w cišgu tygodnia. Podkreœlił, że tuż po ukšszeniu można stosować maœci dostępne w aptekach bez recepty. - Można smarować się także profilaktycznie - zaznaczył. Podkreœlił, że meszki atakujš głównie w cišgu dnia w godzinach od 14 do 17, czasami wieczorem. - Majš swój cykl biologiczny i potrzebujš odpowiedniej temperatury i nasłonecznienia do aktywnego życia - zaznaczył. Z kolei, aby unikać ukšszeń pszczół czy os, nie należy używać perfum, zapachowych mydeł, należy zakładać ubrania w szarych kolorach. - Owady błonkoskrzydłe odżywiajš się nektarem z kwiatów i lubiš to, co jest w kwiatach: zapach, barwę, wyglšd - zaznacza Zawisza. - Pszczoły, osy, szerszenie, trzmiele i inne owady, które atakujš przez użšdlenie, dajš reakcje doœć silne, nawet czasami kończšce się zgonem. Wstrzšsy anafilaktyczne po ukšszeniu tych owadów sš bardzo groŸne - zaznaczył. Podkreœlił, że na te ukšszenia można się odczulić.
ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL