Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Przestępczoœć

Szef MFW będzie oskarżony o próbę gwałtu

ROL
Szef Międzynarodowego Funduszu Walutowego Dominique Strauss-Kahn został aresztowany w Nowym Jorku pod zarzutem napaœci seksualnej na hotelowš pokojówkę.
Został oskarżony o próbę gwałtu i przemoc seksualnš. Strauss-Kahn został zatrzymany tuż przed odlotem do Paryża, na około 10 minut przed startem, gdy był już na pokładzie samolotu Air France. Detektywi, którzy œledzili Strauss-Kahna i nakazali przedstawicielom władz lotniska aresztowanie go, prowadzš œledztwo w sprawie brutalnego ataku na pracownicę hotelu Sofitel New York, w samym centrum nowojorskiej dzielnicy teatrów.
Szef MFW został przekazany policji na Manhattanie. Strauss-Kahn jest nie tylko prezesem MFW, ale też prawdopodobnym kandydatem w nadchodzšcych wyborach prezydenckich we Francji w 2012 roku.

Mógłby zostać prezydentem

We Francji nazywany jest od swoich inicjałów DSK. Według sondaży, byłby zdecydowanym faworytem wyborów prezydenckich, które odbędš się 22 kwietnia i 6 maja 2012 roku. Dotychczas jednak nie ogłosił on oficjalnie, czy będzie kandydował. Jego kadencja w MFW upływa w 2012 roku, gdyby więc wystartował w tegorocznych socjalistycznych prawyborach musiałby przedterminowo odejœć ze swojego obecnego stanowiska. Z ogłaszanych w ostatnich tygodniach sondaży wynika, że obecny szef MFW wygrałby wybory prezydenckie we Francji wiosnš 2012 r., pokonujšc zdecydowanie w drugiej turze obecnego prezydenta. Inne sondaże, też dajšce zwycięstwo DSK, wskazujš, że do drugiej tury zamiast obecnej głowy państwa, zakwalifikowałaby się szefowa ultra -prawicowego, nacjonalistycznego Frontu Narodowego, Marine Le Pen. We Francji DSK został ostatnio skrytykowany za kosztowny styl życia po tym, jak media pokazały go wsiadajšcego do luksusowego porsche. Fala zarzutów pod adresem popularnego polityka została skomentowana w telewizji i w tygodniku "L'Express" przez jego zwolenników jako element brutalnej kampanii oszczerstw, jakš rozpętać miało œrodowisko Sarkozy'ego, dla którego Strauss-Kahn jest szczególnie niebezpiecznym rywalem w nadchodzšcych wyborach. W sobotę "L'Express" napisał na swych stronach internetowych, że zdaniem bliskiego prezesowi MFW Jean-Marie Le Guena, ataki na DSK "pochodzš wprost z otoczenia" prezydenta i sš "zorkiestrowane przez (Pałac) Elizejski". NYT przypomina, że zabiegi Sarkozy'ego w 2007 roku o to, by DSK otrzymał funkcję prezesa MFW były interpretowane, jako manewr polityczny majšcy na celu usunięcie wpływowego politycznego przeciwnika z centrum francuskiej sceny politycznej.

Romans sprzed lat

To nie pierwszy seksualny skandal z udziałem DSK. W styczniu 2008 roku wyszło na jaw, że miał on romans ze swojš podwładnš z Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Piroskš Nagy. Oboje byli w zwišzkach małżeńskich. Dowody na zdradę znalazł w swojej poczcie elektronicznej mšż Nagy, Mario Blejer, były prezes banku centralnego Argentyny i doradca Bank of London. W paŸdzierniku 2008 roku sprawš romansu (a jeszcze bardziej - niezasłużenie wysokiej odprawy, jakš dostała Nagy w chwili odejœcia z MFW) zajęła się Rada Wykonawcza Międzynarodowego Funduszu Walutowego, która jednak nie ukarała Francuza. "Rada wykonawcza ustaliła, że incydent był godny pożałowania i odzwierciedlał poważny błšd w ocenie ze strony dyrektora generalnego" - głosiło wydane wtedy  oœwiadczenie. Po stronie DSK stanęła jego żona, Anne Sinclair. W Polsce w latach 2000-2011 dokonano w hotelach 189 gwałtów. Sprawcami tych przestępstw sš niemal wyłšcznie goœcie, zaœ ofiarami najczęœciej goœcie, rzadziej personel hotelowy. Wœród personelu najbardziej narażonymi na gwałt, ale także nagabywania oraz zachowania dewiacyjne, sš pracownicy recepcji i służby pięter. Za www.e-hotelarstwo.com - Człowiek ma dwie natury, może być doskonałym fachowcem i jednoczeœnie człowiekiem z pewnš słaboœciš, agresjš w œrodku... - powiedziała Elżbieta Jakubiak (PJN), komentujšc zatrzymanie Strauss-Kahna, - No dobrze, ale czemu dopiero w wieku stu lat mu się to włšczyło ? - zapytał Stanisław Żelichowski (PSL), przekonany, że Strauss-Kahn ma 67 lat (w rzeczywistoœci ma 62 lata). - Czy... czy mógłbyœ zachować odrobinę taktu?! - oburzył się Stefan Niesiołowski (PO), który ma 67 lat - Ja dużo nie żšdam od Ciebie, ale odrobinę kultury i taktu! Radio Zet
ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL