W razie wydziedziczenia dziecka wnukom należy się zachowek
aktualizacja: 15.05.2011, 03:38

W razie wydziedziczenia dziecka, jego dzieciom a wnukom spadkodawcy należy się zachowek. Wydziedziczenie musi być uzasadnione

Chcę wydziedziczyć moje dzieci, bo nie zasługują na korzystanie z mojego dorobku. Natomiast nie mam nic przeciwko temu, aby z zachowku (nie z podziału) skorzystały moje wnuki. Czy do tego wystarczy tylko sporządzenie testamentu? Czy jeśli wnuki  uwzględnię w testamencie, to oprócz zapisu w testamencie dostaną dodatkowo  jeszcze część majątku z racji zachowku? - pyta czytelnik Jeśli spadkodawca nie chce, by dzieci dziedziczyły po nim, musi w testamencie wyraźnie zaznaczyć, że je wydziedzicza. Nie wystarczy samo pominięcie ich w testamencie, bo wtedy będzie im się należał zachowek od spadkobiercy czy spadkobierców w nim wyznaczonych. Zachowek to, mówiąc w uproszczeniu 1/2 tego, co by się dzieciom należało, zgodnie z regułami dziedziczenia ustawowego, obowiązującymi automatycznie, gdy spadkodawca nie zostawi ostatniej woli. Jeśli wydziedziczony ma dzieci (wnuki spadkodawcy), prawo do zachowku przechodzi na nie (art. 1011 kodeksu cywilnego). Jest to ich własne prawo. Jeśli są dorośli „podzielą się" zachowkiem, który w razie pominięcia w testamencie należałby się ich ojcu czy matce. Jeśli są małoletni lub trwale niezgodni do pracy (np. wskutek kalectwa) otrzymają w sumie więcej: 2/3 tego, co by się rodzicowi należało zgodnie z regułami dziedziczenia ustawowego. Jeśli wartość zapisu testamentowego na rzecz wnuków będzie co najmniej równa  zachowkowi należnemu im z związku z wydziedziczeniem ich rodzica, nie będą mogły żądać nić więcej. Jeśli nie będzie pokrywał ich zachowku, mogą domagać się jego wyrównania. Trzeba zaznaczyć, że wydziedziczyć można tylko za poważne przewiny. Prawo dopuszcza tylko trzy takie sytuacje:

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja

Banner

POLECAMY

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

KOMENTARZE

Komentarz dnia

Prawo pracy z GWW: Gdy spóźniasz się z wynagrodzeniem