Prenumerata 2018 już w sprzedaży - SPRAWDŹ!

Energianews

Rosja: Awaria elektrowni atomowej koło Kurska

W kurskiej elektrowni atomowej wyłączono z sieci szósty turbogenerator III bloku energetycznego z powodu usterki - poinformowała rzecznik prasowa siłowni Jelena Szczepotiewa. Nie zanotowano wycieku radioaktywnego.
- Turbogenerator odłączono z sieci z powodu wystąpienia niesprawności w systemie uruchamiania generatora. Po jej usunięciu zostanie on podłączony do sieci - powiedziała rzeczniczka. Wyjaśniła, że wydarzenie to zakwalifikowano na poziomie zerowym Międzynarodowej Skali Wydarzeń Nuklearnych i Radiologicznych (INES), co oznacza brak zagrożenia dla bezpieczeństwa elektrowni atomowej i jej personelu. Kurska Elektrownia Atomowa znajduje się w zachodniej Rosji, 40 km od Kurska. Obecnie pracują w niej trzy bloki energetyczne - 1, 3 i 4. Drugi blok jest od 22 kwietnia w remoncie. Wszystkie cztery reaktory to RBMK-1000.
Także dzisiaj poinformowano, że na rosyjskim lodołamaczu "Tajmyr" w Zatoce Jenisejskiej na Oceanie Arktycznym odnotowano nieznaczny wzrost promieniowania w systemie wentylacyjnym reaktora atomowego. Zapewniono, że nie ma niebezpieczeństwa dla ludzi i środowiska. Zdarzenie zmusiło jednostkę do wzięcia kursu na Murmańsk - port bazowania na Morzu Barentsa.  
Źródło:

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL