Praca w warunkach chronionych wykonywana na otwartym rynku

aktualizacja: 06.05.2011, 03:33

Czy osoba niepełnosprawna, która w orzeczeniu ma wpisaną pracę w warunkach chronionych, może zostać zatrudniona na tzw. otwartym rynku?

Tak. Pozwala na to art. 4 ust. 5 ustawy z 27 sierpnia 1997 o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU z 2010 r. nr 214, poz. 1407 ze zm., dalej ustawa o rehabilitacji) w brzmieniu obowiązującym od 31 marca 2010.

Według tego przepisu zaliczenie do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności osoby z naruszoną sprawnością organizmu – niezdolnej do pracy albo zdolnej do niej jedynie w warunkach pracy chronionej – nie wyklucza możliwości zatrudnienia u pracodawcy nieposiadającego statusu zakładu pracy chronionej (zpch). Warunek: stanowisko pracy musi być przystosowane do potrzeb takiej osoby (sprawdza to inspekcja pracy) albo będzie ona pracować w formie telepracy.Autorka jest wiceprezesem Ogólnopolskiej Bazy Pracodawców Osób NiepełnosprawnychZobacz więcej w serwisie:

Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE