Listę obecności pracownicy podpisują codziennie

aktualizacja: 22.04.2011, 03:40
- Czy pracownicy mogą podpisywać listę obecności raz w miesiącu, gdy takie postanowienie będzie w regulaminie pracy?
Pracodawcy, którzy muszą ustalić regulamin pracy (czyli zatrudniający co najmniej 20 osób lub u których nie obowiązuje układ zbiorowy pracy), mają obowiązek określić w nim sposób potwierdzania przez podwładnych przybycia do firmy i obecności w niej.
Stanowi o tym art. 1041 § 1 pkt 9 kodeksu pracy.
O sposobie decyduje pracodawca, a może to mieć formę np.:
- złożenia własnoręcznego podpisu przez pracownika na liście obecności,
- zarejestrowania w systemie komputerowym,
- odbicia karty zegarowej.
Jeśli firma zdecyduje się na listy obecności, to w każdym dniu wykonywania pracy podwładny musi potwierdzić przybycie do miejsca wykonywania zajęć własnoręcznym podpisem złożonym we wskazanym miejscu.
Skoro taki wykaz ma potwierdzać przybycie do pracy, to nie ma prawnych możliwości, aby wypełniać go np. raz w miesiącu. Będzie to niezgodne z podstawowym celem listy, czyli potwierdzaniem przybycia do pracodawcy w każdym dniu wykonywania zadań.
Autor jest ekspertem prawa pracy, współpracuje z Kancelarią Adwokacko-Radcowską „Gujski Zdebiak”
Więcej informacji w serwisach:
Kadry i płace » Obowiązki i odpowiedzialność pracownika
Umowy i dokumenty » Regulaminy » Regulamin pracy
Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE