Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Biznes

Wystarczajšca liczba miejsc noclegowych na Euro 2012

Bloomberg
Miasta organizujšce Euro 2012 dysponujš większš liczbš miejsc noclegowych niż jest to wymagane - wynika z najnowszego raportu spółki PL.2012
Dzisiejsza baza noclegowa dla Warszawy to 101 tys. miejsc wobec 100 tys. potrzebnych w czasie rozgrywek, dla Gdańska 198 tys. wobec 85 tys. potrzebnych, dla Poznania 64 tys. wobec wymaganych 50 tys., a dla Wrocławia 61 tys. istniejšcych miejsc wobec zapotrzebowania na 50 tys. Szacuje się, że w trakcie trzech tygodni Euro 2012 przyjedzie łšcznie około 1 miliona turystów. Wytyczne UEFA zakładajš, że miejsca noclegowe dla kibiców powinny być usytuowane bezpoœrednio w miastach, gdzie rozgrywane sš mecze, ale także w odległoœci 2 godzin jazdy samochodem od stadionu. Oznacza to, że w przypadku Warszawy uwzględniane sš także miejsca noclegowe np. w Łodzi, w przypadku Wrocławia - w Krakowie i Katowicach, w przypadku Poznania - w Bydgoszczy, a w przypadku Gdańska - w Toruniu oraz w licznych miejscowoœciach nadmorskich.
Analizy wykorzystania miejsc w trakcie poprzednich turniejów wskazujš, że blisko połowa kibiców będzie korzystać z bazy noclegowej w obiektach różnego typu i standardu, także z kwater prywatnych czy pól kempingowych. PL.2012 zakłada, że częœć kibiców będzie podšżać za swoja reprezentacjš i będzie nocować w miejscowoœciach, gdzie będš się znajdowały centra pobytowe poszczególnych drużyn. Eksperci zakładajš, że prawdziwym problemem będš nie tyle same miejsca, ile informacja o ich dostępnoœci oraz możliwoœć dojazdu. – O ile duże hotele sš łatwe do znalezienia, o tyle wiele mniejszych i tańszych nie ma stron internetowych ani reklam przy drogach – mówi Andrzej Szafrański, szef branżowego miesięcznika „Hotelarstwo". W najlepszej sytuacji sš hotele cztero- i pięciogwiazdkowe majšce goœcić piłkarzy i VIP. Wkrótce będš podpisywane umowy zapewniajšce im frekwencję. Przykładowo sieć Starwood, do którego należš takie marki, jak Le Meridien, Westin i Sheraton, zaoferuje w miastach rozgrywek Euro pięć hoteli. W Warszawie będš to Bristol, Westin i Sheraton, ponadto kolejne dwa Sheratony w Sopocie i Poznaniu. W sumie 1300 pokoi. Ale luksusowe hotele będš dostępne nie tylko dla graczy i działaczy. Już teraz mogš tam rezerwować miejsca kibice czy turyœci. Z uwagi na przewidywany popyt noclegi będš jednak o blisko połowę droższe. Wzrostu cen należy się spodziewać także w hotelach niższych kategorii. Ale duże podwyżki mogš odstraszać. Gdy podczas Euro 2004 w portugalskim Faro noclegi podrożały kilkakrotnie, kibice przenieœli się do niedalekiej Sewilli, gdzie ceny się nie zmieniły.
ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL